Netřesk je zázrak přírody, dovede léčit záněty dýchacích cest, mandlí, uší, poradí si s angínou, zlepší stav pokožky a zbaví nás bradavic kuřích ok. Ve skutečnosti je ještě léčivější než oblíbená aloe vera. Přitom se velmi snadno pěstuje. A to klidně i doma v květináči.
Jak netřesk pěstovat?
Pokud se bojíte, že netřesk svou chabou péčí zahubíte, tak se bojíte zbytečně. Netřesk neboli skalní růže snese opravdu hodně. Stačí mu dopřát vhodné podmínky. Netřesky potřebují suché, slunné místo a propustnou půdu. Se zaléváním to nepřehánějte. Hodně dobře vypadají netřesky ve větších mělčích nádobách, obsypané kamínky. Netřesky si potrpí na dobrou drenáž, ať se v nich nedrží voda, a na skutečně slunné stanoviště.
Léčí pokožku (bez alergických reakcí)
Aloe také léčí pokožku, naneštěstí hodně lidem nedělá dobře. Netřesk je jemnější, přitom stejně dobře účinný. Dužina listu léčí nejen odřeniny, štípance, drobné ranky, ale také kožní záněty, popáleniny, opary, bradavice a kuří oka. Stačí odtrhnout list a přiložit si jeho dužinu na kůži. Na kuří oko položte večer kus rozřezaného listu a upevněte náplastí, nechte působit přes noc. Rozmačkaný list si můžete přiložit i na ztvrdlé paty, za chvilku je budete mít jako dvacítka.
Čaj pro zdravé dýchací cesty
Utrhněte pár listů, omyjte je a nakrájejte. Pak zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Pokud vás trápí zahlenění nebo zánět průdušek, vypijte 2 – 3 šálky netřeskového čaje denně. Víc ne. V případě problémů v dutině ústní (například afty) si čajem ústa vyplachujte.
Kapky z netřesku pro zdravý nos i zdravé uši
Vymačkejte šťávu z listů, mírně ji zahřejte a nakapejte přímo do bolavého ucha. Dokonce i v lékárnách je extrakt z netřesku složkou v kapkách do ucha. Kapky můžete použít také při rýmě, do nosu. Netřesk prý dokonce pomáhá i na pískání v uchu. Stačí čerstvou šťávu nanést na vatovou tyčinku a tou netřesk aplikovat do ucha.
Foto: Shutterstock, zdroj: Bylinkyprovsechny, Zahradkarskaporadna