Nikdy nekouřila, přesto onemocněla rakovinou plic. Jako většina pacientů ale přišla příliš pozdě

Je to velmi smutné, ale rakovina plic patří zpočátku k těm méně nápadným a ve většině případů se na ni přijde příliš pozdě. Člověk například najednou začne plivat krev. Jenže to už je v jednom ze dvou posledních stádií smrtelné nemoci, kdy už mu lékaři nemohou pomoci nejefektivnější metodou – odstraněním nádoru.

Nemoc v pozdním stádiu

Takový byl bohužel také případ Arety Elischerové, která o svém příběhu promluvila na tiskové konferenci, kde lékaři představovali nový screening rizikových jedinců.

Přestože Areta nikdy nebyla kuřačkou, navzdory všeobecnému přesvědčení si musela vyslechnout zdrcující diagnózu: trpíte rakovinou plic, která navíc už vytvořila metastázy. “Operace už nebyla možná a v podstatě okamžitě jsem se začala léčit chemoterapií,” říká Areta Elischerová, která je shodou okolností lékařka.

Bohužel právě to ji pravděpodobně stálo cenný čas, kdy mohla být rakovina ještě lépe léčitelná. Na jaře ji po návratu z dovolené postihl nepříjemný zápal plic. Jako lékařka si sama předepsala antibiotika a odpočívala na lůžku. Na něco, jako je rakovina plic ani nepomyslela. “Jenže další dva měsíce jsem se vůbec necítila dobře. Špatně se mi dýchalo a byla jsem velmi unavená. Nakonec mě prohlédla plicní lékařka a ta mi po sérii vyšetření bohužel oznámila, že mám rakovinu plic.

Ačkoliv panuje všeobecně přesvědčení, že rakovina je stále lépe léčitelná, platí to jen do určité míry. Pokud pacient s rakovinou plic dorazí v prvním stádiu, jsou jeho vyhlídky velmi pozitivní. Nádor je možné operativně odebrat a je slušná šance na návrat do běžného života. Teď ale to důležité: pouhých 15 % případů rakoviny plic se podaří odhalit takto včas.

Kuřáci náznaky ignorují

Nejde přitom ani tak o to, že by pacienti svůj zdravotní stav podceňovali a báli se k lékaři jít. Rakovina plic jednoduše nebolí a zejména kuřáci první lehké symptomy přejdou obvykle mávnutím ruky, protože představují jejich denní chleba. “Když dotyčný kouří a kašle, přijde mu to zcela normální. Až když začne vykašlávat krev nebo mít bolesti z metastázy či z místního prorůstání nádoru do hrudní stěny, teprve pak přijde. Ale to už je samozřejmě velmi pokročilé stadium onemocnění,” říká Martina Vašáková, lékařka a předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Rakovina plic v České republice každý rok postihne sedm tisíc lidí. Devět z deseti případů přitom souvisí s kouřením – nikoliv jen aktivním, ale také pasivním. Bohužel každý rok tento typ rakoviny usmrtí 5500 lidí. Z toho je patrné, jak málo lze pro většinu lidí s touto diagnózou udělat.

Také proto se odborníci rozhodli přijít s programem plošného screeningu. V jeho pilotu by se do něj mělo zapojit 30 tisíc lidí z té nejrizikovější skupiny, a to silných kuřáků ve věku 55 až 75 let. Podmínkou pro účast v programu je to, aby daný člověk nejméně po dobu dvaceti let kouřil alespoň krabičku cigaret denně. V součtu jde tedy o minimálně 150 tisíc vykouřených cigaret.

Lékaři očekávají, že v pilotní fázi by dosud netušený nádor mohli objevit u 650 lidí. Do budoucna by ale screening rádi rozšířili až na 390 tisíc lidí. Tento postup by měl navýšit počet lidí, kteří se v rukou lékařů ocitnou ve chvíli, kdy je s nádorem možné ještě něco dělat.

Foto: Freepik

  1. Nechápu, proč dělat screening u kuřáků, ti s rakovinou přece musí počítat a měli by se o sebe postarat sami. Péči a peníze bych investovala do nekuřáků, viz titulek článku!!!

    1. Přesně to mě v první chvíli napadlo. Je mi celkem jedno, kdo kolik vykouří, je to jeho věc. Ale je to riziko skupina lidí, která by se měla o své zdraví primárně zajímat sama. Když chodí ženy na mamograf a dělá se od určitého věku preventivní vyšetření stolice na krev, proč neudělat aspoň jednou za 5 let vyšetření plic třeba u všech osob starších 40 let? Třeba se spoluúčastí.

    2. Ano, spravne. Nebudeme investovat do lidi co jedi sladke, prece musi pocitat s cukrovkou, do lidi co jedi tucne, prece musi pocitat s obezitou, do lidi co chodi do hospody, prece musi pocitat s rakovinou, do lidi co maji rady sushi, prece musi pocitat s listeriozou, do lidi co jedi kurata, vajicka a t.d., prece musi pocitat s salmonelozou, do lidi co chodi do lesa, prece musi pocitat s boreliozou … Proc vubec lecit lidi? Asi pro to, ze plati si zdravotni pojisteni. Kdo jste bez viny, hodte kamenem.

      1. Valerie, Valerie, trochu si osvěž znalosti. Cukr, cukrovku nevyvolává. 🙂 A další nesmysly. To co si tady vyplodila, tomu se říká demagogie. 😉 Zřejmě kuřačka, že? Vajíčka, kuřata, cukr, to jsou potraviny a suroviny běžné ale kouření je vědomé požívání jedu. Asfalt by si zřejmě nejedla a přesto ho mají kuřáci v plicích. Dále velmi velké množství žaludečních vředů je z kouření. Prostě, než něco napíšeš, zkus si to říci nahlas a třeba Tě, nebo někoho rozumného z Tvého okolí napadne co je to za kravinu. 🙂

        1. Tony, Tony, nepoznas nadsazku, smutne. Kdyz te to zajima, tak vubec nepiji zadny alkohol, nekourim a neberu drohy, jen plne uznavam svobodu volby. Snad si nemyslis, ze kuraka se muze zastat pouze kurak, alkoholika – alkoholik. Pokud kurak nebo jiny nemocny plati (platil) zdravotni pojisteni, tak ma narok byt radne lecen vsemi prostredky. Jak pisi ekonomove, zijeme z dani na cigarety, alkohol a benzin. Takze si to plati dopredu. A co hornici, pokladaci asfaltu, chemicky prumysl a t.d.? Skoro kazdy je nejak nemocny. Problem vidim jinde. Je potreba nenicit ekologii, platit dane a nekrast. Pak bude dost lekaru a lepsi pece. Hodne zdravi preji.

      2. A co ty co feťáci a alkoholici co se věčně lečí v psychiatrických nemocnicích ,na ty platíme daně a sociální dávky a jejich opakované hospitalizace kde mají veškerá vyšetření přednostně .Ty si za to určitě sami nemužou chudáci .

        1. To je tezka otazka. Mate 100 % pravdu, ale… Jsou take nemocni. Prece je nenechame osudu. Jsme preci lidi

    3. A proč dělat screening u žen? Ty přece také musí počítat s rakovinou prsu, když mají prsa. 😀

  2. Po mé včerejší zkušenosti u lékařky musím bohužel konstatovat, že se všude jen píše o tom, že lidi chodí na prevenci pozdě, ale když přijdete na prevenci tak většina lékařů z vás udělá hypochondra a vás tudíž přestane bavit chodit po lékařích, kde ještě třeba tři hodiny sedíte a trpělivě čekáte až vás milostivě pozvou dál. Pak se nedivme, že lidi chodí pozdě. Paní doktorka na mě byla nepříjemná už nemám chuť k ní vůbec někdy jít. A další problém jak chodit k lékaři nebo i stomatologovi když žádní nejsou. Pro mojí maminku hledám zubaře už více jak rok a nemůžeme nikoho sehnat. Na pojišťovně vám také nepomůžou. Hlavně, že všichni sedí v teplíčku za pěkné prachy a po nás potopa.

    1. ….anebo se čeká na různá vyšetření, 2,3 – 6 týdnů, a to co já jsem absolvovala s vyšetřeníma a běháním po lékařích trvalo celý rok, ale dalo by se to všechno zvládnout ani ne za půlrok…..
      a běda když Vám jedno vyšetření odpadne, nebo odloží….celé se to komplikuje ještě víc..

    2. Ze mě dělali hypochondra 2 roky. Bylo mi zle, bolely mě klouby a při každé vizitě mi bylo řečeno, kdy už konečně přestanu simulovat (takže si představte ten psychický teror). S kyčlí jsem nemohla skoro hýbat, jak mě bolela, ale páni doktoři mě posílali na psychiatrii a za psychologem.
      Vtipné je, že mě zachránil věk. V momentě, kdy jsem přešla k lékaři pro dospělé, který se zhrozil. Zařídil okamžitou hospitalizaci, kde mě podrobně vyšetřili. A bylo mi řečeno, že jdu za pět minut dvanáct. Hrozilo mi, že o kyčel přijdu. Naštěstí mi pomohli.
      Pediatři mě předtím tak zdeptali, že jsem dokonce i když jsem bolestí nemohla spát, sama začala věřit, že si vymýšlím.

    3. Naprosto souhlasím
      S bolestí zad mi lékařka řekla at si najdu doktora co mi pomuže
      profesionální přístup

  3. Přesně tak. Moje bývalá kolegyně se nejmíň 5 let léčí na plicním oddělení. Špatně se ji dýchá a již 3 roky funguje jen s kyslíkovou bombou. Necítí se dobře a pravidelně chodi na kontroly a občas ji musí hospitalizovat. A teď po těch letech ji zjistili rakovinu plic a metastázy v játrech a ledvinách. Takže kdo za to může? Ona tam byla včas. Smutný naše zdravotnictví. Jen teorie, ale praxe je jinak.
    .

    1. Gabika: na rakovinu plic – čaj z puškvorce, přesličkový čaj; na játra -čaj z pampelišky, na ledviny čaj z celíku zlatobýlu. Na pročištění krve a organismu čaj z měsíčku lékařského; Marie Treben Moje léčivé rostliny. Informace lze nalézt na http://www.zenazdravotne.cz/

  4. Má zkušenost od praktického lékaře.Na každoroční prohlídce jsem se zmínl, že se mi na noze udělala 2 zvláštní (znaménka).Doktorka se na ně podívala a konstatovala, že se jedná a znaménka nezhoubná. Položil jsem tedy dotaz, co mám udělal proto, abych byl objednán na kožní na vyříznutí. Bylo mi sděleno, že se opravdu nemusím bát a není to třeba. Tak asi tak to probíhá v našem zdravotnictví. Jinak moje máma je zdrv. sestra, která mi ihned doporučila a obědnala ke kožnímu k zákroku.

  5. Vím, netýká se to přímo kouření. Ale já jsem si protrpěl svoje jako dítě s rodiči, kteří kouřili 30-40 denně (každý). Bylo to hrozné, byl jsem pořád nemocný, doma a u doktora víc než ve škole. A kuřáci si neuvědomují jednu věc. Zápach z cigaret není je zápach. Je to smrad, strašný, neskutečný smrad, na který snad žádný nekuřák není zvědavý.

    1. Tak toto znám velmi dobře. U nás to bylo totéž v modrém. V kuchyni to vypadalo jako by tam tůroval traktor! Dokonce třídní učitelka vyhrožovala mé matce sociálkou. Protože jsem chodila do školy řádně vyuzená. Tu ostudu si pamatuji dodnes. O zánětech nosohltanu a průdušek snad není ani potřeba se zmiňovat. I toto by si kuřáci měli laskavě uvědomit. Že ničí zdraví svým dětem.

  6. Trochu jste mě teď vyděsili. Už nějakou dobu se mi hůře dýchá, zejména k večeru mívám kašel a silnou dušnost – až dosud jsem to připisovala svému astmatu a nepříliš dobré fyzické kondici (jsem silnější), ale je fakt, že ač jsem si sama v životě nikdy nezapálila, tak devět let jsem pracovala v kolektivu kuřáků, v místnosti bez oken, kde fakt nikoho v nejmenším netrápilo, že tam s nimi v tom smradu sedí jeden nekuřák. Bylo to moje první zaměstnání po škole, práce tehdy nebyla, tak jsem se snažila si ji udržet. Odešla jsem až poté, co se mi rozjely každodenní záchvaty silné migrény, kterou jsem do té doby vůbec neznala – od té doby ji naopak mívám často, a ač začíná někdy i bez příčin, tak mám vypozorováno, že naprosto spolehlivým spouštěčem je smrad z cigaret. Vlastně od té doby kuřáky nenávidím, ač mi dřív byli lhostejní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *