Nejsou brambory jako brambory. Pokud s nimi nezacházíte správně, můžete chuťově leccos zkazit. Určitě víte, že existují tři varné typy. V čem se liší, do čeho je použít a jak je vlastně správně uvařit?
Brambory A, B, C
Bramborová „abeceda“ je poměrně snadná. Brambory varného typu A mají pevné, masité hlízy, po uvařené zůstávají tuhé. Jsou více než vhodné pro vaření ve slupce. Proto je stačí pořádně očistit a loupáním se nemusíte zdržovat. Používáme do jídel, u kterých na chuti brambor velmi záleží.
Brambory varného typu B jsou zlatou střední cestou. Těší se velké oblibě právě pro svou univerzálnost. Protože obsahují více škrobu, nejsou tak pevné jako „áčka“. Perfektně se hodí jako příloha, ke smažení nebo do polévek.
S céčkovými bramborami se málokdy potkáte, škrobu mají doslova na rozdávání, proto se po uvaření prakticky hned rozpadnou. To nevadí při přípravě bramborového těsta (šišky, knedlíky, noky, placičky), kaší a bramboráků.
A co nové brambory?
Ty se nezařazují k jednotlivým varným typům, ale svými vlastnostmi jsou nejpodobnější varnému typu A. Charakterizuje je hladká slupka a masitá dužina. I proto k nim musíme přistupovat tak trochu v rukavičkách. Abychom se nepřipravili o vše, co nám tento druh brambor nabízí.
Foto: Freepik
Jedině horká voda
Zatímco starší brambory klidně snesou pobyt ve studené vodě, nové brambory vaříme jedině ve vroucí vodě. To znamená, že necháme vodu vřít a teprve pak do ní naházíme hlízy. Díky horké vodě nepřijdou brambory o své vitamíny, minerály, ani o svou pevnost a svůj tvar.
Stačí 10 minut
Zatímco jiné brambory můžeme vařit, jak dlouho chceme, u nových brambor dbáme na to, aby strávily na plotně co nejkratší čas, nejlépe kolem deseti minut. Rozvařené nové brambory nejsou kdovíjak výživné, a nakonec ani příliš chutné.
Foto: Shutterstock, zdroj: akademiekvality, Greatbritishchefs, wikiHow