V rámci přirozeného oplodnění dochází po pohlavním styku ke splynutí nejrychlejší spermie s vajíčkem. Pokud se ale vysněné dítě přirozenou cestou nedaří, přichází ke slovu asistovaná reprodukce, kdy je třeba přírodě trochu pomoct.
Umělé oplodnění, pokud jím máme na mysli IVF (v případě inseminace to platí jen z mužské poloviny) je třeba oběma členům páru odebrat jejich pohlavní buňky.
Muži to mají poměrně snadné: v daný čas přijdou na kliniku a svůj “materiál”, tedy sperma buď přinesou v kelímku (nesmí být ale starší než hodinu), případně ho vyprodukují v uzavřené místnosti přímo na místě. Tím pro ně práce končí, o vše ostatní už se postarají embryologové.
Jak už tomu ale v životě bývá, ženy čeká o poznání komplikovanější proces. Je totiž třeba odebrat jejich vajíčka, která se nacházejí dobře ukrytá ve vaječnících.
Kdy vajíčka odebírat?
Odběr ženských vajíček je pro úspěšné umělé oplodnění třeba náležitě načasovat. Optimální okno pro jejich získání je totiž poměrně úzké, a pokud se jde na věc moc brzy nebo moc pozdě, mohou být výsledky velkým zklamáním.
V rámci in vitro fertilizace se dnes obvykle neobejdeme bez hormonální stimulace, která trvá přibližně deset dní a v jejímž průběhu si žena injekčně aplikuje potřebné hormony, které vedou k rychlému zrání vajíček. Cílem je navodit takzvanou superovulaci, kdy se ve vaječnících urodí více než jedno vajíčko, což je standard. V průběhu stimulace je třeba ženu sledovat a pravidelně vyšetřovat ultrazvukem. Zde se měří velikost folikulů a parametry sliznice dělohy. Podle nich zkušených lékař pozná, kdy už je čas na odběr. Pokud tento moment určí, dostane žena injekci gonadotropinu, která celý proces zakončí a pomůže s uvolněním vajíček. Ideální čas na odběr vajíček je 24 až 36 hodin poté. Jak tedy vidíte, je třeba jednat velmi operativně.
Průběh odběru vajíček
V současné době se odběr vajíček provádí v celkové anestezii, což zajišťuje potřebný komfort jak pro ženu, tak pro lékaře. Nemusíte se tak obávat toho, že by samotný zákrok bolel. Operace, v rámci které lékař tenkou jehlou odsává vajíčka z vaječníku, je obvykle velmi rychlá a zřídkakdy trvá déle než 15 minut. Narkóza tak nemusí být příliš dlouhá a většina žen ji snáší dobře. Vše se provádí ambulantně, a po dvou hodinách odpočinku na klinice může žena odejít domů. Po odběru se materiál neprodleně dostává na laboratorní stůl embryologovi, který už se postará o spojení spermie s vajíčkem, ať už klasicky “v misce” nebo pomocí spolehlivější, ale invazivnější metody ICSI.
Jak se na zákrok připravit
Celková anestezie, ve které je zákrok prováděn, si žádá, aby žena předtím přibližně 10 hodin nejedla. Samotný zákrok obvykle probíhá v ranních až dopoledních hodinách, což znamená, že je třeba si odpustit snídani.
Po provedení odběru můžete pociťovat nepříjemné pocity v podbřišku, které se nejčastěji podobají menstruačním obtížím. Obvykle jde o lehčí bolest nebo křeče. Jde o důsledek podráždění vaječníků. To může způsobit také špinění. Ničeho z toho se ale nemusíte obávat.
Komplikace
Tak jako u každého invazivního zákroku, také v tomto případě se u určitého – velmi malého -procenta pacientek mohou vyskytnout vážnější komplikace, kdy už je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Pakliže tak ve dnech následujících po odběru pocítíte některé z těchto příznaků, neváhejte a navštivte lékařskou ambulanci.
- Výrazné krvácení z pochvy,
- silné bolesti nebo zvětšování břicha,
- neustupující nevolnost a zvracení,
- problémy při močení,
- závratě a mdloby,
- horečka vyšší než 38 °C.
Když se vajíčka nedaří odebrat
Dá se říct, že úspěšný odběr vajíček je polovinou úspěchu celého umělého oplodnění. Jistě, stále je třeba získat po splynutí se spermií životaschopná embrya, ale tady už jsou šance poměrně slušné, byť třeba i po opakovaných pokusech.
Ale co dělat tehdy, pokud žena ani po hormonální stimulaci vajíčka nevyprodukuje? Obvykle se tak děje u žen starších, které se o početí snaží kolem čtyřicátého roku věku. Mnohé se domnívají, že na mateřství mají čas a že jim v případě problémů medicína pomůže. Jenže právě to, že ženské tělo s přibývajícími léty ztrácí schopnost tvořit vajíčka, je závažným úzkým hrdlem.
Reprodukční medicína má i v tomto ohledu řešení, ale nemusí se líbit všem. Jde o totiž o darovaná vajíčka. Ta jsou odebírána mladým a zdravým ženám a používána právě v případech, kdy žena vlastní vajíčka nemá. V takovém případě se odběr pochopitelně odehrává u dárkyně a samotná žena se do procesu umělého oplodnění zapojuje až při transferu vzniklého embrya do dělohy.
Foto: Freepik