Ať se snažíme jakkoliv, často používané nebo staré pečicí plechy už jednoduše nevypadají jako nové. Mastnota a připáleniny udělají po čase své. Vnitřní stranu ještě jakž takž udržíme čistou, ale hnědý mastný povlak zvenku je na čištění opravdovou výzvou.
Domácí čisticí prostředky
Existují sice agresivní chemické přípravky na čištění mastnoty, ale ani ty si často s odolnou špínou neporadí. Nejenže bývají drahé, ale pokud jste je někdy používali, tak jistě víte, že chemický odér cítíte v nose ještě půl dne po jejich použití. A to nemůže být nic zdravého ani pro životní prostředí.
Raději vyzkoušejte osvědčené přírodní prostředky, které jsou ekologické a mnohem voňavější. Se správným postupem pak docílíte ještě lepších výsledků a plechy budou jen zářit. Jak tedy na to.
Před čištěním plechů je nechte pořádně odmočit. Položte plech do dřezu nebo větší nádoby a celý ho posypte jedlou sodou. Na ni poté nalijte ocet. Ideální je použít bílý ocet kvasný 10%, protože ten je na čištění nejúčinnější.
Trik s mincí
Na plechu začne probíhat šumivá reakce, nechte chvíli působit a zalijte horkou vodou z varné konvice. Plech nechejte namočený alespoň půl hodiny, aby se připečené vrstvy co nejvíce nasákly vodou. Poté si vezměte minci, nejlépe padesátikorunu, a použijte ji na seškrábání pevných usazenin.
Připečená mastnota by měla být po lázni dostatečně změklá, takže její seškrábání jde docela lehce. Mince je ideálním předmětem, má kulatý tvar a nemá ostré hrany jako třeba nůž, který se často za tímto účelem používá. Riziko, že se plech poškrábe je tedy velmi malé. Můžete používat hranu mince, ale položit na plech ji můžete i celou plochou.
Jediná nevýhoda je, že se vám mince může špatně držet, ale po chvíli praxe si najdete svůj postup. Nebudeme si nic nalhávat, pokud je plech opravdu velmi zanedbaný, bude vám nějakou chvíli trvat, než ho zbavíte všech nečistot.
Jak se starat o pečicí nádoby
Dobrou zprávou je, že udržovat plechy průběžně v čistotě po každém pečení už zabere jen zlomek času. Abyste toto důkladné čištění nemuseli provádět příliš často, dodržujte pár jednoduchých zásad.
Pokud to pokrm dovoluje, vždy používejte pečicí papír, který ochrání spodek plechu před připálením. Co nejdříve po pečení namočte plech do horké vody s jarem a nechte odmočit. Poté ho umyjte klasickou houbičkou ze všech stran. Všímejte si skvrnek a žádnou tam nenechejte.
Tento postup můžete aplikovat samozřejmě i na ostatní namáhané nádobí, pečicí a dortové formy. Nikdy však minci nepoužívejte na nerezové povrchy nebo teflon, ty jsou na poškrábání velmi náchylné. U nerezových plechů můžete na připáleniny použít místo mince kuličku z alobalu.
Pokud si nejste jisti materiálem, vždy, než se pustíte do usilovného drhnutí, opatrně vyzkoušejte zvolenou čisticí metodu na méně viditelném místě.
Foto: Shutterstock, zdroj: Tasteofhome, Thekitchn, Firstforwomen