Jakou roli by v rodině měl hrát otec a proč ho děti často odsouvají na vedlejší kolej?
Pro dítě je nejdůležitější osobou na světě matka. Na druhém místě by logicky měl být otec, jehož role je nepopiratelně velmi důležitá. Mnohdy to ale tak není a na druhou pozici se dostávají prarodiče, respektivě mnohem častěji babička. Z výsledků výzkumu, ve kterém odpovídaly děti na otázky týkající se vztahů v rodině, vyplývá, že samy děti upřednostňují prarodiče před vlastním otcem. Čím to je?
Energie vložená do práce, nikoliv do dětí
Otcové bývají v klasických rodinách ti, kteří živí rodinu. Zatímco matka se stará o děti, je to otec, kdo domů přináší peníze. Často tráví mnoho hodin v práci a doma už potom nemá energii na to, věnovat se patřičně rodině. Dětem ale přitom nestačí jeho pouhá přítomnost doma. Z otce potřebují cítit zájem. Chtějí a potřebují vedle sebe někoho, kdo bude jejich vzorem, kdo jim věci vysvětlí, pochválí je za to, co se jim povedlo. Otec by měl své děti motivovat, zajímat se o jejich problémy. Bohužel to otcové velmi často nedělají a jejich místo tak zaujímají prarodiče nebo trenéři. Otcové jsou většinou ti, kteří si s dětmi hrají a v případě potřeby dětem vynadají. To ale nestačí.
Důležitý je kvalitně strávený čas s dětmi
Děti, a to především chlapci, potřebují z otce cítit vzor. Ne strach nebo obavy z toho, že před ním selžou. Dobrý vztah s otcem jim do života přinese důvěru v sebe sama. Dívky pro změnu potřebují otce jemného a hlavně milujícího. Díky tomu získají sebedůvěru a budou si hledat přítele s kladnými vlastnostmi. Výzkumy přitom ukazují, že je celkem jedno, zda otec s rodinou bydlí, či nikoliv. Důležitý je kvalitně strávený společný čas.
Co přináší aktivní zapojení otce do výchovy
Aktivní rodičovství vede k lepším emocionálním i psychickým schopnostem dětí. V dospělosti je u těchto dětí menší pravděpodobnost, že se budou dopouštět rizikového chování. Děti, o které se otec aktivně zajímá, mají větší sebedůvěru a sebekontrolu. Dokonce dosahují lepších výsledků ve škole a především u chlapců se snižuje riziko problémového chování.
Foto: Shutterstock, zdroj: MedicineNet, Pediatricsoffranklin