Ovesné vločky ke snídani výrazně prodlužují život

Naštěstí již odzvonilo časům, kdy se ve většině českých domácností snídal chleba nebo rohlík se salámem. Dnes už principy zdravého stravování známe a mnoho lidí se jimi snaží řídit. Jak je to například s všeobecně opěvovanými ovesnými vločkami?

Co ovesné vločky dokážou?

Ovesné vločky překypují vlákninou a jsou zdrojem mnoha vitamínů a minerálních látek, např. fosforu, hořčíku, zinku a železa. Podporují pocit plnosti, stabilizují hladinu cukru v krvi, snižují úroveň špatného cholesterolu a prospívají zdraví střev. Předcházejí vzniku cukrovky 2. typu, kardiovaskulárním onemocněním i obezitě. A navíc podporují imunitní systém (selen a zinek totiž posilují funkci bílých krvinek) a chrání tělo před infekcemi. Ovesné vločky jsou prý navíc také klíčem ke dlouhověkosti. Takže můžeme jen získat.

Kdy ovesné vločky zdravé nejsou?

Pokud je přebijete hromadou cukru. Přidat si k ovesné kaši čerstvé ovoce je v pohodě, ale ve chvíli, kdy si původně zdravou snídani přisladíte sušeným ovocem, medem, marmeládou nebo cukrem, připravujete se o benefity. Proto rozhodně nepropadněte mýtu, že ať už snídáte ovesné vločky s čímkoliv, děláte pro své tělo to nejlepší. Do vloček si nasypte ořechy a čerstvé sezónní ovoce, kápněte malinko medu. Pak bude vše v pořádku.

Foto: Shutterstock

Spěchejte pomalu

Pokud vás nově získané informace natolik motivovaly, že plánujete drasticky změnit jídelníček, a to od teď, trošku zmírněte. Není-li vaše tělo na příjem vlákniny zvyklé, může reagovat nadýmáním nebo zdravotními potížemi, takže nezdravou snídani vločkami nahrazujte pozvolna.

Nejsou vločky jako vločky

A nakonec věnujte pozornost výběru ovesných vloček. Rozhodně nekupujte polotovary, jako předpřipravené ovesné kaše, ty kromě vloček obsahují i spoustu dalších přísad, které až tak prospěšné nejsou. A i při koupi obyčejných vloček raději upřednostněte kvalitní značky, zvlášť pokud například trpíte celiakií. Ovesné vločky sice lepek neobsahují, ale často jím bývají kontaminovány.

Foto: Freepik, zdroj: hsph.harvard, Prostreno