Perkarbonát by neměl chybět v žádné domácnosti. Levný a účinný prostředek nejen na úklid

Perkarbonát sodný je učiněný zázrak. Používá se místo pracího prášku, odstraňuje skvrny, odmašťuje, dezinfikuje, čistí, dokáže zkrátka téměř všechno, na co pomyslíte.

Co je perkarbonát sodný?

Peruhličitan sodný nebo také peroxouhličitan sodný je sloučeninou uhličitanu sodného (prací soda) a peroxidu kyslíku. Při teplotách nad 60 °C se kyslík uvolňuje a peroxid bělí.

Ekologie nade vše

Oproti chemií nadupaným pracím práškům z drogerie je perkarbonát absolutně netoxický a ekologický. Během praní se rozkládá na sodu a peroxid, který způsobuje bělení. Neobsahuje chlor, ani optické rozjasňovače a lze biologicky odbourat.

K čemu všem perkarbonát použít?

  • Praní prádla (včetně dětských plen)
  • Odstraňování skvrn (poradí si i s kávou, krví či trávou)
  • Odmašťování
  • Výroba prášku nebo slizu na praní
  • Úklid sanity v koupelně a na toaletě

Existují ale i další možnosti, jak perkarbonát využít.

Čisté hrnce

Pokud se vám někdy povede připálit hrnec, škody vyřešíte právě perkarbonátem. Trochu jej nasypte do hrnce, zalijte vodou, přiveďte k varu, chvíli povařte a nechte odstát. Za pár hodin stačí houbičkou setřít a kastrol je zase jak nový.

Domácí prášek do myčky

Pokud vám nevyhovují tablety do myčky z drogerie nebo supermarketu, můžete si „namíchat“ svůj vlastní prášek do myčky. Stačí těsně před mytím smíchat dvě lžičky perkarbonátu sodného a 1 lžičku kyseliny citronové.

Dezinfekce

Perkarbonát účinně odstraňuje nečistoty a bakterie. Toaletu vydezinfikujete smícháním 1-2 lžic perkarbonátu s litrem vroucí vody. Nalijte roztok do mísy, nechte odstát a po 15 minutách vyčistěte a spláchněte. Stejně tak můžete prolít i odpady.  

Jak perkarbonát uchovávat?

V těsnící skleněné dóze, v suchu a mimo dosah dětí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mydlenka, Reduca, Moralfibres, Cleannationco