Britská královna Alžběta II. byla ukázkovým příkladem toho, jak se dá vést dlouhý a kvalitní život – dožila se úctyhodných 96 let a čtyř měsíců. Sama její matka se dožila věku celých 102 let. Vedle dědičnosti měly vliv na její dlouhověkost jistě i pravidelné návyky, které si do svého života můžete zařadit také vy sami.
Zdravá snídaně
Říká se, že základem každého dne je snídaně. Na to pamatovala i královna, která pravidelně snídala přesně v 8.30. A z čeho se taková královská snídaně skládala? Jednalo se o čaj a sušenky, po nichž následovala miska oblíbeného müsli.
Už jen samotný zvyk se každé ráno zdravě nasnídat je prvním krokem ke dlouhověkosti. Bylo prokázáno, že se tak snižuje riziko pro vznik srdečních chorob a cukrovky.
Vášeň pro psy a koně
Alžběta II. byla známá tím, že milovala psy. Zejména plemeno Welsh Corgi. Na základě vědeckých studií, přispívá chov domácích mazlíčků k redukci stresu, snížení krevního tlaku i snížení rizika rakoviny. Domácí zvířata také přispívají k dobré náladě a snížení míry depresivních stavů.
Oblíbenou kratochvílí královny bylo vedle péče o psy i jezdectví, kterému se věnovala od raného mládí. Nejen, že je jízda na koni zábavná, ale patří i mezi zdravou pohybovou aktivitu. Zrovna pravidelný pohyb přispívá k procvičení a zachování kognitivních funkcí, které se zhoršují právě s postupujícím věkem.
Šálek černého čaje a sladká svačina
K Anglii neodmyslitelně patří i čajové dýchánky. Sama královna si každodenně dopřávala šálek čaje Earl Grey, občas si do něj přidala trochu mléka.
Čaj účinně podporuje zdraví vnitřních orgánů a působí jako antioxidant. Pití čaje také funguje jako prevence chronických chorob a nabudí váš imunitní systém.
Stejně jako „obyčejný“ lid i panovník má rád mlsání. Odpolední svačinka anglické královny byl bílý chleba pečlivě zbavený kůrky namazaný džemem. Sice se nejedná úplně o zdraví prospěšné potraviny, ale sami nutriční poradci říkají, že zdravá životospráva rozhodně nespočívá v tom, abychom si odpírali „nezdravé“ svačinky. Důležité je držet pravidlo „všeho s mírou“.
Humor, rodina a přátelé
Součástí zdravého života je i legrace. Smích pomáhá odbourat stres, utužuje mezilidské vazby a celkově může prodloužit život. Sama královna byla pověstná svým suchým břitkým humorem, který je pro britský národ tak typický.
Dlouhý život může být fajn, pokud víme, že máme po svém boku někoho blízkého, na koho se můžeme spolehnout. Manželství královny Alžběty a prince Phillipa trvalo přes úžasných 70 let.
Společně se životním partnerem jsou neméně důležití i přátelé a rodina. Alžběta kolem sebe měla blízký okruh lidí, kteří zde pro ni byli, když bylo potřeba. Samotné průzkumy potvrzují, že osamělost a izolace může krátit délku života stejně jako kouření cigaret.
Příroda a smysluplný pracovní život
Společně se psy a jezdectvím měla královna ráda i zahrádkaření a procházky přírodou. I tyto dvě aktivity mají přímý vliv na zdraví. Zejména příznivě působí na psychickou pohodu. Neváhejte si pustit trochu přírody i do svého domova v podobě pokojových květin.
Významný podíl v životě každého z nás má i práce. A k samotné dlouhověkosti přispívá to, aby taková práce měla smysl. Alžběta II. byla od svých mladých let předurčena ke službě svému národu. Na svých cestách měla nejradši setkávání s lidmi.
Je všeobecně známo, že lidé, kteří svou práci berou jako smysluplnou jsou šťastnější a mají více životního optimismu.
Foto: Shutterstock, zdroj: thehealthy, javaassignmenthelp