Divíte se? Cože? Jak by polévky mohly škodit. Taková studnice živin, a hlavně něco teplého do žaludku. Ano, jistě. Domácí vývary, pravá česnečka, fazolačka, zelňačka nebo prostě „obyčejná“ zeleninová polévka je skvělá, hlavně v zimě. Ale existují také polévky nebo možná raději napíšeme „polévky“, které vám v těle nadělají pěkný nepořádek.
Ikonické čínské polévky
Za dob mých studií byly čínské polévky jasnou volbou. Levné, rychlé na přípravu, relativně syté. Což o to, tělo mladého člověka si poradí prakticky s čímkoliv, ale pokud se někdo těmito instantními zajíci v pytli cpe celý život, dělá velkou chybu. Proč instantní polévky nechat odpočívat v regále a raději si doma uvařit něco pořádného?
Z čeho se instantní polévka vyrábí?
Ze složek živočišného či rostlinného původu (ano, zní to podezřele, ale to není to nejhorší) a dalších potravinářských přísad, které prodlužují jejich trvanlivost. Tím, že jde o produkt sušený, musí z něj být odstraněna voda. A právě proces dehydratace zvyšuje akumulaci toxických kovů, které jsou zdraví škodlivé. Takhle. Když sníte jednou za uherský rok čínskou polívku, nic se vám nestane. Ale časté vystavování se těmto látkám může negativně ovlivnit vaše zdraví.
Problém se zpracovanými potravinami
Instantní polévky se řadí mezi vysoce zpracované potraviny. To znamená, že základním živinám, ze kterých možná byly vyrobeny, můžete tak maximálně zamávat z rychlíku. Obsahují totiž složky, které sice způsobují skvělou chuť, ale mohou vést ke kardiovaskulárním onemocněním a zvyšují tělesnou hmotnost a také úmrtnost. Často totiž obsahují přidaný cukr, rafinovaný cukr, umělé přísady, trans tuky, přitom prakticky žádnou vlákninu a žádné skutečné živiny. Zkrátka jde o jídlo, které se jako jídlo pouze tváří. A proto jeho konzumací nepřijímáme nic z toho, co skutečně potřebujeme.
Je to sice smutné, ale postávání u plotny se prostě v případě touhy po zdravém životním stylu nevyhneme.
Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov, Timesofindia, Childhoodpreparedness