Porouchá se vám často vysavač? Pravděpodobně děláte při luxování chybu

Vysavač není bezúdržbový spotřebič, i když k tomu často svádí. Pokud se o něj nestaráme, nemůžeme počítat s mnohaletou životností. Jakých chyb se lidé při vysávání dopouštějí a jak o vysavač pečovat, aby se nekazil?

Co nevysávat?

Vysavače jsou primárně koncipované na vysávání prachu a jemnějších nečistot, v žádném případě jim nedělá dobře vysávat štěrk, kamínky, suť, velké kousky zbytků jídla, malé hračky, … Proto vždy před vysáváním prohlédneme podlahu, koberec nebo třeba auto a větší kousky odstraníme manuálně.

Pozor na vlhko

Klasický vysavač je určen pro vysávání suchých ploch, takže v žádném případě nevysávejte podlahy mokré a raději ani vlhké. Vysavač totiž dokáže získat například z vlhkého koberce nečekané množství vody, které může zničit jeho motor. Zároveň nemějte vysavač uložený na místě, kde je vlhko nebo chladno jako je sklep nebo garáž v zimě.

Nepřetěžujte ho

Když vysavač vysává dlouho v kuse, zkracuje se mu životnost. Proto se snažte vysávat třeba 15 minut, pak dejte krátkou přestávku, ať vysavač vychladne, a potom se zase k vysávání vraťte.

Vyměňujte sáčky

Pokud máte doma klasický sáčkový vysavač, musíte měnit sáčky pravidelně, a to podle potřeby. Pokud už vám svítí kontrolka nebo prostě máte pocit, že je sáček plný, rozhodně ho vyměňte za nový. Je-li sáček přeplněný, radikálně se snižuje sací výkon vysavače, v krajních případech může dojít i k jeho pokažení.

Foto: Shutterstock

Věnujte pozornost filtrům

Filtry jsou u různých vysavačů různé, ale jedno je jisté. Čistý filtr – záruka efektivního vysávání. Proto filtr pravidelně kontrolujte a dle potřeby vyměňte či vyčistěte. Se znečištěným filtrem totiž nikdy dobře nevysajete. HEPA filtry je dobré měnit co půl roku, aby neztratily účinnost.

Čistěte kartáče a hubici

Kartáče jsou velice často plné vlasů a chlupů, kterých je potřeba se zbavit. Jedině tak bude moci kartáč optimálně rotovat a vykonávat svou práci. Nezapomínejte ani na hubice vysavače, v těch často může dojít k uvíznutí chuchvalců například vlasů, což pak snižuje výkon vysavače. Ideální frekvence čištění u běžného uživatele je jednou za měsíc.

Starejte se o vysavač i zvenku

Vysavač bude dobře sloužit v případě, že se o něj dobře staráte, proto jej čas od času otřete vlhkým hadrem, nezapomeňte ani očistit kolečka, na která se často nalepí nečistoty nebo se do nich zamotají vlasy. Jemně nakládejte také s elektrickou šňůrou, aby zbytečně nedošlo k jejímu porušení.

Foto: Shutterstock, zdroj: Eta, WikiHow, NYTimes