Některé potraviny nám sice chutnají, ale rozhodně nestojí za vysokou cenu, kterou za ně svým zdravím zaplatíme. Čemu se raději vyhnout?
Záněty v těle a následná onemocnění
To, co konzumujeme, má vliv na naše zdraví. Strava se dá použít jako lék, ale také bohužel i opačným směrem. Některé potraviny přímo podporují vznik a rozvoj zánětů v těle. A zánětem začínají i chronické nemoci. Jedná se o chronické záněty, které mají svůj vlastní název. Artritida, cukrovka, deprese a Alzheimerova choroba mají jedno společné – začínají zánětem v organismu.
Potraviny způsobující zánět
Tyto potraviny bychom měli z naší stravy vynechat, nebo je konzumovat pouze velmi střídmě. Jedná se zejména o následující:
Rafinované sacharidy
Cukry, které prošly průmyslovým zpracováním, nemají v našem těle co dělat. Stejným způsobem ale vznikají i rafinovaná zrna, která byla zbavena otrub, živin a vlákniny. Těstoviny, bílé pečivo a mouka s obsahem lepku by se v naší potravě měla vyskytovat co nejméně.
Červené maso, které prošlo průmyslovým zpracováním
Oblíbené uzenářské výrobky také přispívají ke vzniku zánětů v těle. Jedná se zejména o klobásky, salámy, ale také o hovězí nebo vepřové maso. Nepomáhá ani zvěřina či skopové.
Smažené pokrmy
Smažená zelenina již našemu organismu nepřináší nic příjemného. Řadí se do stejné sorty, jako předchozí potraviny způsobující zánět.
Margaríny
Omega-3 mastné kyseliny působí v našem těle protizánětlivě. Naproti tomu omega-6 mastné kyseliny zánětlivé procesy zhoršují. Olivový olej je tedy v pořádku, margaríny z oleje vyrobeného z řepky, sóji nebo kukuřice vám nic dobrého nepřinesou.
Co si tedy dát
Abychom se snažili aktivně zlepšit svou životosprávu, doporučuje se aktivně vyhledávat zejména lokální zeleninu a ovoce a snažit se jimi nahradit většinu pokrmů, které přes den konzumujeme. Samozřejmě je běžné, že si občas dáme něco jiného, ale převládat by měly zdravé potraviny.
Chronický zánět si nepřeje nikdo z nás. Pomůže správná strava.
Foto: Shutterstock, zdroje: Harvard Health Publishing, Healthline, Arthritis