Pokud chcete sobě nebo někomu blízkému koupit zlatý šperk, věnujte pozornost několika věcem, díky kterým si domů neodnesete padělek, ale opravdu cennou věc.
Podívejte se na recenze
Máte v plánu koupit cokoliv ze zlata? Především nikdy nenakupujte u neověřených prodejců. Velmi snadno byste mohli naletět. Vždy si najděte na daný obchod nebo prodejce recenze, a pokud si nejste jisti, vydejte se raději někam jinam.
Puncovní značka je základ
Máte-li doma zlatý šperk a chcete-li si být jisti tím, že je opravdu zlatý, mrkněte se, co je na něm vyraženo. Všichni jistě víte, že každý zlatý šperk na sobě nese označení v podobě puncovní značky. Jedná se o malý symbol, na kterém je vyobrazena hlava labutě nebo hlava kohouta. Znamená to, že byl daný výrobek zkontrolován puncovním úřadem. Tyto šperky jsou stoprocentně v pořádku. Jednu z těchto značek nesou všechny šperky, které byly vyrobeny na našem území a váží více než 0,5 gramu.
Lehčí kousky zlata, které neváží ani 0,5 gramu, na sobě nesou výrobní a číselnou značku ryzosti, o kterou se však už stará výrobce sám, takže jistotu pravosti v tomto případě nemáte žádnou. My ale známe způsoby, jak zjistit, máte-li v ruce zlato, či ne.
Foto: Shutterstock
Udělejte si snadný test
Jestli chcete vědět, zda máte v rukou pravé zlato, namočte ho na nějakou dobu do vody. Zlato by se nemělo nijak změnit a rozhodně by nemělo začít rezivět. Pokud začne, máte v rukou jednoznačně padělek. Další možností je vyzkoušet test s dlaždicí. Když budete se zlatým šperkem třít o keramickou dlaždici bez glazury, neměl by na ní zanechat žádnou stopu. Pokud to tak je, můžete si být jisti, že jde o zlato. Někdo zkouší také test s magnetem. Zlato není magnetické, ale ani v případě pozitivního výsledku si nemůžete být jisti pravostí šperku. Mohl být totiž vyroben ze zcela jiného nemagnetického materiálu.
Foto: Shutterstock, zdroj: Forbes, wikiHow