Vysávání se dá dělat efektivně, nebo taky ne. Přečtěte si, na co všechno dát pozor, abyste měli vysáto co nejlépe.
Zkontrolujte vysavač
Ještě, než se pustíte do samotného vysávání, věnujte pozornost svému vysavači. Pokud je to třeba, vyčistěte filtr, vymotejte vlasy zamotané v hlavici, vysypejte sběrnou nádobku nebo vyměňte sáček. S vysavačem, který je naplněný nebo zanedbaný, se totiž vysává mnohem hůř. Jednak to déle trvá, jednak nezvládne posbírat veškerý prach a veškeré nečistoty. Péče o vysavač se nesmí podceňovat.
Vysávejte více směry
Nestačí, když vysavačem jezdíte od sebe a k sobě, zvláště koberce potřebují od vysavače trochu víc. Vysávejte více směry, nejlépe vertikálně i horizontálně. Jen tak sesbíráte maximum prachu a nepořádku.
Vysávejte pomalu
Jak se říká, nic se nemá uspěchat, a u vysávání to platí dvojnásob. Pokud budete vysávat rychle a zběsile, sice budete mít za 5 minut hotovo, nicméně výsledek nebude stát za to. Čím pomaleji po koberci či podlaze přejíždíte, tím větší šanci máte, že vysavač vysaje každý nepořádek.
Foto: Shutterstock
Jak si vysávání usnadnit?
- Pořiďte si robotický vysavač, který párkrát do týdne podle potřeby spustíte na běžný, povrchový úklid. Jednou za týden pak můžete důkladně vysát klasickým vysavačem.
- Kupte si tyčový vysavač, kterým v případě potřeby rychle vysajete, co je potřeba.
- Pravidelně vyčesávejte svého chlupatého mazlíčka, nejlépe venku.
- Zouvejte se hned za dveřmi nebo ještě lépe na chodbě před nimi, ať nenanosíte nepořádek dovnitř.
A pamatujte, abyste neměli domácnost plnou prachu a mikrobů, je třeba důkladně vysát přibližně jednou týdně.
Co nikdy nevysávat?
Přestože dnešní vysavače zvládnout hodně, rozhodně jim můžete vysáváním určitých věcí uškodit. Co raději uklidit jinak? Pokud se vám vymklo přesazování rostlin z rukou, určitě se nesnažte vlhkou hlínu vysát. Pak nevysávejte ani kávovou sedlinu, popel, a hlavně cokoliv kovového.
Foto: Shutterstock, zdroj: realhomes.com, realsimple.com