Marilyn Monroe svým výrokem „Kdo řekl, že noci byly stvořeny ke spánku?“ sice naznačuje, že v noci se dá dělat i něco zajímavějšího než spát, nicméně věda tvrdí opak. Spánek zlepšuje náš výkon a bystří paměť, snižuje riziko srdečních onemocnění, pomáhá předcházet depresím, posiluje imunitní systém, zvyšuje emoční a sociální inteligenci a přispívá také k lepšímu zpracování kalorií a k hubnutí. Nicméně jak jedno moudré přísloví praví – všeho moc škodí.
Kolik hodin bychom denně měli spát?
Přesný časový údaj neexistuje, i když v našich končinách se často proklamuje, že to musí být 8 hodin. Ano, 8 hodin je ideální doba, nicméně mnoha lidem postačí i 7. Průměrná potřeba spánku pro dospělého člověk je něco mezi 7-9 hodinami. Pokud je to méně, škodíme si.
Jak zlepšit kvalitu spánku?
- Pokud jste naspali dostatečný počet hodin, nevylehávejte a vstaňte. Když si přispíte, hodíte do svého spánkového cyklu bombu.
- Každý večer choďte spát přibližně ve stejnou dobu.
- Do své denní rutiny zařaďte pobyt venku a pohyb.
- Dvě hodiny před spaním nejezte.
- Večer pijte jen vodu.
- Před spaním nehleďte do obrazovek.
- Aktivně snižujte stres, například cvičením, odpočinkem, terapií.
Když spíme až moc
To v dnešní době hrozí málokomu, nicméně pokud zrovna vy jste z těch, kterým nedělá problém pravidelně naspat víc než 10 hodin denně, může to signalizovat nějaký problém. To může být způsobeno tím, že dospáváte dluh nebo třeba trpíte některou z poruch spánku. Pokud vám váš stav přijde podezřelý, navštivte lékaře.
Pokud spíme příliš, mohou se dostavit určité komplikace. Tělo totiž není dělané na 10 a více hodin spánku na pravidelné bázi. Pak nám může hrozit úzkost, nedostatek energie a také další závažnější zdravotní komplikace, např. obezita, mrtvice, ischemická srdeční choroba, kardiovaskulární onemocnění nebo cukrovka. I když to vyžaduje určitou míru drezury, snažme se nastavit si denní režim tak, ať chodíme brzy spát, brzy vstáváme a spíme kolem 8 hodin. Pak nám bude skvěle.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, Medicalnewstoday