Biologické hodiny jsou pojmem, který si většina lidí spojuje především se ženami. Často se totiž říká, že jakmile ženě začnou bít biologické hodiny, je ten správný čas na početí miminka. Možná vás to překvapí, ale i u mužů je biologické nastavení důležité. Čím déle totiž odkládají početí potomka, tím více riskují, že se jim zhorší kvalita spermií.
I muži mají biologické hodiny
I když je to pro vás asi novinka, i mužům tzv. biologické hodiny tikají úplně stejně, jako ženám. Je známo, že čím je muž starší, tím je bohužel horší kvalita jeho spermií. S přibývajícími roky jejich kvalita postupně klesá, což by mohlo mít negativní dopad na snahu počít potomka.
Ačkoli není přesně stanovena věková hranice, která by mužům jasně řekla “tak a teď jde kvalita tvých spermií jednoduše do kopru”, měli by se mít muži na pozoru. Do kvality jejich spermií totiž zasahuje nejen již zmíněný věk, ale ve velké míře také genetická dispozice, výživa nebo životní styl.
Neplodnost muži řeší již v 35. letech
Smutnou skutečností je, že v současné době má problém s neplodností stále více mužů v ještě docela mladém věku. Podle statistik totiž s těmito problémy přichází do ordinace lékařů muži od 35 let výše. Zajímavostí je, že v polovině minulého století statistiky mluvily jinak: v té době se lidé množili v daleko nižším věku a děti měli již okolo 20. věku života.
Co může za snížení plodnosti u mužů?
Čím vyšší věk, tím vyšší riziko oxidačního poškození DNA spermií. To znamená, že se na zhoršení kvality spermií podepisuje především věk, není ale ani zdaleka jediným ovlivňujícím faktorem. Negativní dopad na mužskou plodnost může mít i nedostatek spánku, nadmíra stresu nebo nevyvážená a nezdravá strava. I ta skutečně může kvalitu mužských spermií negativně ovlivnit a způsobit, že malé potvůrky s bičíkem nebudou tak aktivní, jak by se od nich očekávalo. Za rizikové faktory lze zařadit i kouření nebo obezitu.
Foto: Freepik