Krize, to slovo se skloňuje dnes a denně. Zdražuje vše a začínáme přemýšlet nad tím, co vlastně budeme jíst jako alternativu k drahému masu. Někteří lidé dokonce nahlas uvažují o tom, že začnou jíst šneky. Proč je to dobrý nápad a na co si dát pozor?
Vítejte ve Francii?
Italové nebo Francouzi spotřebují každý rok okolo třiceti tun hlemýždího masa ročně. To není zrovna málo. I když u nás se tradice tohoto pokrmu zatím nevytvořila, jistě stojí za zvážení. Ti, kdo již měli tu možnost ochutnat, jsou většinou mile překvapeni texturou i chutí šnečích pochoutek.
Ano, víme. Stále zde zbývá mnoho procent lidí, kteří by něco takového do úst nikdy nevzali. Ale v jiných zemích se toto maso běžně konzumuje, nemůže tedy být tak špatné.
Málo kalorií a vysoký obsah živin
Šnečí maso je zajímavé z hlediska nutričního složení. Je zde nízký obsah kalorií a vysoký obsah užitečných bílkovin. Dietní maso obsahuje ve sto gramech jen něco přes 70 kalorií. Tuku zde najdete jen necelé jedno procento.
Pro lidský organismus je šnečí pochoutka přínosem. Naleznete jen jemné maso, žádné kosti ani nepříjemné šlachy neřešíte. Do těla vám putuje přírodní zdroj vitamínu A, B, vápníku, železa, mědi, zinku, hořčíku a fosforu.
Kam se na ně vydat
Šneky je samozřejmě nejlepší si pořídit na šnečí farmě. Možná budete překvapeni, ale v naší zemi jich máme hned několik. Zde máte jistotu, že se živí jen přirozenými potravinami a nehrozí jejich kontaminace. Pokud totiž budete loupat šneky například z omítky, je velmi pravděpodobné, že maso bude plné chemických látek, o které příliš nestojíte. Šneci si s chutí dávají vše, na co přijdou. Dobrý nápad je tak například čistá příroda. Nikdy nezanedbejte dokonalou tepelnou úpravu šnečího masa.
Šnečí maso se ke konzumaci připravuje několik dnů. Nejprve se zbavuje vnitřností, slizu a ulity, poté se tepelně upravuje.
Foto: Shutterstock, zdroj: Jebfoods, Webmd