Proč je radiátor nahoře teplý a dole studený? Nejde o odvzdušnění

Máte-li doma radiátory, které nejsou rovnoměrně teplé, značí to problém. Ve většině případech si s ním dokáže poradit každý sám, aniž by bylo třeba volat odborníky. Někdy to ale samy nejspíš nezvládnete. Poradíme vám, jak na to, aby vaše radiátory plnily správně svoji funkci.

Se zavzdušněním si lehce poradí každý

Často se stává, že je horní část radiátoru studená. Jak mnozí vědí, je to způsobeno zavzdušněním. V tomto případě stačí jen otočit kohoutkem a zajistit únik vzduchu. Až začne téct voda, problém je vyřešen. Pokud ale je situace opačná a studená je dolní část, je třeba zjistit, co za tím stojí a jak se této nepříjemnosti zbavit.

Radiátor je chladný v dolní části. Co s tím?

Jestli radiátor hřeje více v horní části než v dolní, většinou to znamená, že se ve spodní části nahromadil kal nebo jiné nečistoty. Může to být i vodní kámen nebo kousky rzi, kvůli kterým se horká voda nemůže dostat do celého radiátoru a spodní část proto nefunguje tak, jak má. Co v takovém případě dělat? Nejdříve zkuste do vody, která koluje potrubím, nalít speciální přípravek rozpouštějící tyto nečistoty. Asi po hodině je potřeba vodu znovu vyměnit a mělo by být hotovo. 

Foto: Shutterstock

Kdy zavolat odbornou pomoc

Jestliže postup popsaný výše nepomůže, je třeba zvážit přivolání někoho, kdo dokáže těleso důkladně odpojit od systému a pořádně ho vyčistit. Na to už většina lidí sama nestačí, takže je potřeba povolat odborníka. Co bude v tomto případě jeho úkolem? Bude muset uzavřít ty správné ventily a nechat těleso vychladnout. Potom je potřeba vypustit veškerou vodu, na což je třeba hodně nádob. Radiátor se bude muset odmontovat a proplachovat vodou z hadice tak dlouho, dokud z něj nepoteče úplně čirá voda. Potom se musí zase vrátit na původní místo a znovu se do něj napustí voda.

Co dělat, aby se situace neopakovala

Vždy je nejlepší se takové nepříjemnosti vyhnout. I tady existují preventivní opatření. První už bylo zmíněno. Je to používání speciálních přípravků, které mohou kolovat ve vodě, aby se zamezilo ukládání nečistot v radiátoru. Další možností je pořízení filtrů, které mají v podstatě tu samou funkci. Rozhodně se to vyplatí víc, než pořizovat radiátor nový.

Foto: Shutterstock, zdroj: Greencentral, Justfix