Prodloužená záruka může být past, je potřeba si vše pořádně spočítat

Prodloužená záruční doba zní víc než lákavě. Za pár drobných si můžete užívat možnost předmět reklamovat i po uplynutí dvou let od koupě. Ale je ve finále tento obchod tak lákavý, jak vypadá? Kdy ano, kdy ne a na co a koho si dát pozor?

Co je prodloužená záruka?

Zákonná záruční lhůta je 24 měsíců. Cokoliv, co vám prodejce poskytne nad to, se nazývá prodlouženou záruční lhůtou. Není možné požadovat prodlouženou záruku u každého produktu či každého prodejce. Nejčastěji se s ní setkáme u dražší elektroniky jako jsou domácí spotřebiče, notebooky nebo třeba fotoaparáty. Nabídky se budou lišit jak v době, o kterou je záruka prodloužena (nejčastěji o rok, dva nebo tři), tak v ceně, kterou za ni zaplatíte.

Tak kde je vlastně problém?

Prodloužená záruka není příliš dobře upravena zákonem. Jde o záruku za jakost, která je přímo a konkrétně upravena pouze ve smlouvě, kterou s vámi prodávající uzavře. Její znění ovšem vy nemáte právo ovlivnit. Buď vezmete, nebo necháte být. Smlouvu je třeba si důkladně přečíst, protože většinou zahrnuje pouze možnost věc opravit, nikoliv vrátit.

Možná si budete muset počkat

U zákonné záruční lhůty má prodejce povinnost vyřídit reklamaci do 30 dnů. V případě prodloužené záruky je tato lhůta stanovena ve smlouvě a někdy bývá výrazně delší, třeba až 3 měsíce. Což vám může způsobit problémy.

Foto: Shutterstock

Na co si dát pozor?

V některých smlouvách najdete informaci, že se v případě prodloužené záruky krátí plnění o procenta z užívání neboli opotřebení zboží. Standardně se cena snižuje každý měsíc o 1 % od doby nákupu. Což znamená, že například z artiklu za 30 000 Kč vám po čtyřech letech vrátí pouze 15 600 Kč. Je otázka, zda se vám prodloužená záruka vyplatí.

Co tvrdí odborníci?

V případě levnějších věcí, které navíc rychle opotřebíte, prodloužená záruka velký význam nemá. Naopak u velkých spotřebičů a drahé elektroniky se vyplatí. Nejlépe, když nakoupíte u ověřených firem se solidními smlouvami.

Foto: Shutterstock, zdroj: dTest, Klik, Mesec