Dnes už o koronaviru víme podstatě více než v počátcích pandemie, což nám dává určitou výhodu. Například v tom, jak se co možná nejefektivněji chránit a naopak opustit způsoby ochrany, které se zase tak účinnými být neukázaly.
Omezená účinnost dezinfekce
Když se k nám koronavirus poprvé dostal, začalo se mluvit především o nutnosti dezinfekce, ať už vlastních rukou nebo prostor. Ceny obyčejných dezinfekcí vystřelily do neuvěřitelných výšin a pochybné společnosti dostávaly zakázky na čištění veřejných prostor. Neustále se objevovaly zprávy o tom, jak dlouho se koronavirus na jakém povrchu udrží apod.
Dnes už ale víme přeci jen více a odborníci už s takovou jistotou netvrdí, že by to měla být právě dezinfekce, co nás spasí. Například podle uznávaného mikrobiologa Emanuela Goldmana z Rutgersovy univerzity není dobré na dezinfekci spoléhat způsobem, jakým to mnozí činí. Důvodem je především skutečnost, že se virus na drtivé většině povrchů rozpadne velmi rychle a naopak se drží déle ve vzduchu.
“Nemocnice testovaly různé povrchy v blízkosti pacientů s covidem-19 a prakticky na nich nedokázaly identifikovat přítomnost žádného viru,” uvedl Emanuel Goldman podle listu Daily Mail. V tom s ním souhlasí také Kevin Fennely, který pracuje jako zástupce ředitele pro plicní a kritickou péči v Národním institutu zdraví v Marylandu. Ten navíc upozorňuje na skutečnost, že lidé často dezinfikují, ale přitom zapomínají na to, co je skutečně důležité.
Větrání dramaticky snižuje přítomnost viru
Podle Fennelyho je nutné, aby experti začali lidem vysvětlovat důležitost větrání uzavřených místností. Zatímco dezinfekcí se podle něj zabrání jen minimu přenosů viru, klíčem k zabrždění epidemie je právě kvalitní a časté větrání, a to obzvlášť v době, kdy řádí vysoce nakažlivé mutace.
Odborníci tímto nechtějí říct, že byste měli přestat dodržovat tolik vzývanou hygienu. Jistě je vhodné i nadále používat dezinfekční prostředky na ruce, jen není zapotřebí například dezinfikovat neustále třeba pracoviště nebo domácnost. Mnohem větší službu udělá jednou za čas větrání.
Větrat by se každopádně mělo ve chvíli, kdy je v místnosti větší množství lidí. Optimální je větrat častěji, než jste zvyklí, a to právě kvůli možné přítomnosti koronaviru. Mělo by stačit jednou za čas vyvětrat na deset až patnáct minut. Existují už také studie, které dokazují, že virus se v nevětrané místnosti může držet i dlouhé desítky minut, zatímco vyvětráním se ho můžete rychle zbavit.
Foto: Shutterstock