Pokud si nejste jisti, zda náhodou vaše dítě netrpí poruchou ADHD, všímejte si těchto příznaků. Nemoc tak odhalíte velmi snadno.
Neuro-vývojová porucha, známá pod zkratkou ADHD, se objevuje u dětí většinou do 12 let věku a mnohdy přetrvává do dospělosti. Jedná se o poruchu koncentrace, problémy s udržením pozornosti a sebeovládáním. Čím jsou děti starší a jsou na ně kladeny vyšší nároky, symptomy se mohou zhoršovat. Je proto vhodné nemoc včas odhalit a začít s dětmi pracovat.
Důležité je všímat si chování dětí
Abyste odhalili včas poruchu vašeho dítěte, musíte si hodně všímat jeho chování. Děti s ADHD se nedovedou soustředit na jeden úkol a snadno se rozptýlí. Přeskakují z jedné činnosti na druhou, aniž by prvotní úkol nejdříve dokončily. To ale zdaleka není vše.
Změna nálad a impulzivní chování
Dalším velmi důležitým znakem nemoci ADHD jsou změny nálad, které jsou pro rodiče většinou záhadou. Nálada těchto dětí se mění jako mávnutím kouzelného proutku, a proto jsou tyto děti těžko zvladatelné jak pro rodiče, tak pro své okolí. Tito lidé neumí pracovat se svými emocemi, takže dokážou vybuchnout vzteky, což může vést až k agresivnímu a impulzivnímu jednání.
U dětí se impulzivní chování projevuje rychlou změnou činností. Například rychle vstanou a někam jdou, přerušují rozhovory, nemají zábrany riskovat v nebezpečných situacích a ve třídě neudrží klid a vyrušují.
Hyperaktivita a neschopnost plánovat
S ADHD jde ruku v ruce hyperaktivita dětí. Tyto děti jsou totiž neustále v pohybu. Mají neuvěřitelné množství energie, nevydrží být na jednom místě. Často se u nich vyskytují neklidná gesta, jako je poklepávání nohou nebo prsty. V pozdějším věku se ADHD může projevovat neschopností plánovat věci, a proto tito lidé působí nepřipraveně a roztržitě. K tomu všemu ještě mohou mít problémy s pamětí, takže velmi často zapomínají na úkoly, v pozdějším věku na domluvené schůzky. Neustále ztrácí své věci, jako jsou klíče, mobily, peněženky.
Toto jsou hlavní symptomy lidí s ADHD. Pokud máte podezření, že je vaše dítě vykazuje, je potřeba navštívit odborného lékaře, začít s dětmi pracovat a dělat vše proto, abyste jejich život co nejvíce ulehčili.
Foto: Shutterstock, zdroj: nzip, addp, ncbi.nlm