Rty vypovídají o zdravotních problémech. Pokud se na nich objeví určité příznaky, raději běžte na kontrolu

Popraskané rty jsou nepříjemné a bolestivé. Co dělat, aby nám praskaly co nejméně? A proč zajít k lékaři, pokud se nám rty zdají popraskány až příliš?

Co všechno způsobí, že mám suché rty?

V prvé řadě vrozené dispozice. Pokud vaše rty obsahují malé množství mazových žláz, budou náchylné k vysychání a popraskání. Pak je na vině samozřejmě počasí, hlavně nedostatečná vlhkost. Ta hrozí v zimních měsících a potom také v létě, pokud se často vystavujete přímému slunci. Rty snadno popraskají, když si je často olizujeme. Sliny zbavují rty vlhkosti, tím způsobují suchost a prasklinky se vytvoří jedna dvě. A nakonec jsou za suché rty často zodpovědné také některé léky, například vitamín A, retinoidy, lithium nebo chemoterapeutické látky.

Jak popraskané rty léčit?

Několikrát denně aplikujte balzám na rty, v letních měsících balzám na rty s ochranným faktorem alespoň 15 SPF. Pijte dostatek vody a pokud bydlíte v suchém bytě, tak zvlhčujte vzduch. V mrazech si ústa zabalte šátkem.

Foto: Shutterstock

Kdy vyrazit k lékaři? Nebezpečí jménem cheilitida

Cheilitida je onemocnění často zodpovědné za popraskanou kůži v koutcích úst a také za praskliny na rtech. Při cheilitidě se vaše rty zbarví do tmavě růžové nebo červené barvy, jsou hrudkovité, mají na sobě bílý plak nebo na nich dokonce vyskáčou boláky. Jedině dermatolog dovede s jistotou určit, jestli máte „pouze“ popraskané rty nebo trpíte cheilitidou. Ale nebojte se, nasadí vám účinnou léčbu. Nejprve je třeba odstranit vyvolávající příčinu (viry, kvasinky, bakterie, chemické či alergizující látky nebo také fyzikální jevy jako zubní traumata nebo ortodontické pomůcky), pak aplikovat vysýchavé obklady (borová voda např.) a nakonec promašťující základ nebo antimikrobiální či antivirovou terapii. Zkrátka, pokud máte pocit, že máte rty rozpraskané příliš, raději navštivte lékaře.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, Dermatologiepropraxi, Gloskin