Většina z nás vodu po uvaření rýže automaticky vylévá do odpadu. Nicméně je to věčná škoda, protože tak přicházíme o účinného kosmetického pomocníka. Pokud se rýžová voda použije ve správném poměru, může nám skvěle posloužit jako vlasová nebo pleťová maska.
Výživa vlasů i pomoc pro problematickou pokožku
Kombinace škrobů a bílkovin v rýži obsažených je právě to, co našim vlasům a pleti nadmíru prospěje. U vlasů dojde k jejich vyživení, zacelí se trhliny a díky tomu zůstanou vlasy hydratované. Pleťovou péči s rýžovou vodou ocení zejména osoby, které trápí ekzém nebo akné. Rýžová voda funguje také jako omlazující sérum a dokáže ulevit pokožce spálené od slunce.
Správný čaj účinek zesílí
Při vaření rýže musíme dodržet pravidlo, že místo dvou hrnků vody na hrnek rýže dáme o jeden hrnek vody navíc (1:3). Po uvaření vodu slijeme. Pro výrobu vlasové masky nám stačí dvě lžíce rýžové vody s hrnkem čaje. Pro vlasy je ideální kopřivový. V případě, že potřebujeme podpořit růst vlasů, použijeme čaj černý nebo zelený. Zesvětlení nám zajistí pravidelný oplach čajem heřmánkovým.
Dva způsoby použití vlasové masky
Vlasy můžeme proplachovat po umytí, kdy ještě pro zvýšení účinku masírujeme pokožku hlavy a poté masku spláchneme čistou vodou. Nebo je tu i možnost použití masky před mytím, kdy ji ještě vylepšíme pár kapkami oleje. Použít lze jakýkoliv kvalitní rostlinný olej. Na vlasy se však doporučuje ricinový nebo kávový. Po nanesení masky si hlavu zabalíme do ručníku a necháme působit po dobu deseti minut. Následně si vlasy umyjeme šamponem.
Rýžová voda a péče o pleť
Naředěnou rýžovou vodu si na pleť nanášíme pomocí vatového tamponku. Necháme pár minut působit a pak pokožku opláchneme vodou. Lidé s ekzematickou pokožkou si mohou rýžovou vodu přidat do koupele. Není také na škodu si v této lázni pravidelně oplachovat suché ruce.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthshots