Máte rádi med a přemýšlíte, jestli po něm spíše sáhnout v regále obchodu nebo raději dojet k místnímu včelaři? Doporučuji spíše to druhé. Produkt od místního včelaře je zárukou kvality, kdy budete přesně vědět, odkud vámi konzumovaný med pochází. Rádi byste se zásobili na zimu medem, ale bojíte se, aby se vám větší množství medu nezkazilo? Máme pro vás tip, jak uchovávat med, aby vám vydržel čerstvý i dlouhé roky.
Med jako superpotravina
Med patří mezi základní potraviny, které mají široké využití. Není to jen pochoutka na namazání čerstvého rohlíku nebo jako sladidlo do čaje. Obsahuje velké množství vitamínů A, B, C, D, E, K a minerálních látek, například vápníku, sodíku, draslíku, železa a hořčíku. Díky svým protizánětlivým účinkům se řadí mezi lokální superpotraviny, které působí pozitivně na zdraví člověka. Med se hojně využívá při podpůrné léčbě nachlazení, chřipky i hořečnatých onemocnění.
Uchovávejte med v chladu a suchu
Med má sám o sobě dlouhodobou trvanlivost, která se přičítá vysokému obsahu cukru, kyselin a antimikrobiálním enzymům, které produkují včely. Za jeho trvanlivostí stojí také fakt, že obsahuje malé množství vody. Jakmile se voda v medu zvyšuje, může začínat fermentovat a tím se zkazit. Velké zásoby medu vám vydrží dlouhodobě čerstvé a v prvotřídní kvalitě, pokud je budete uchovávat v uzavřené sklenici na chladném, suchém a stinném místě, kde se teplota udržuje mezi 10 a 18 °C.
Dle včelařů je ideální med uchovávat v mrazáku, kde ho můžete bez obav skladovat. Zmrazením si uchová svou čerstvost, zastaví se v něm biologické procesy a po rozmrazení bude chutnat jako dříve. Díky zmrazení také oddálíte nepopulární krystalizaci medu, kdy se medu změní původní tekuté skupenství. Pokud med budete chtít následně rozmrazit, vyndejte ho na čtyři hodiny z mrazáku, med povolí a poté ho můžete otevřít a použít dle libosti.
Foto: Freepik, zdroj: commonsensehome, thespruce