Trouba je zřejmě, alespoň dle oblíbeného českého pořadu, kde si manželky na 10 dní vymění domácnosti, takové okno do duše hospodyňky. Možná svůj výskyt v televizi neplánujete, ale pokud byste přeci jen zatoužila po lesknoucí se, andělsky čisté troubě, za použití správných technik a přípravků to není až taková věda. A ani dřina.
Jak vyčistit dvířka od trouby?
Možná ne každá hospodyňka tuší, že dveře trouby se skládají z více skel. Pokud tedy nechcete na pečící se kuře hledět přes zamatlané, postříkané sklo, budete muset troubu tak trochu rozebrat. Není to nic složitého, ale pokud si nevěříte, podívejte se do návodu ke své troubě nebo přivolejte na pomoc nějakého schopného muže. Poměrně jednoduše jednotlivá skla vycvakněte a přeneste na čistý, rovný povrch, nejlépe na ručník položený na kuchyňské lince. Postříkejte čističem určeným na mastnotu, nechte působit a poté houbičkou a hadříkem vydrhněte. Tento postup opakujte u každého skla z obou stran. Nakonec sklo vyleštěte. Ve chvíli, kdy máte troubu rozebranou, ještě důkladně vyčistěte vnitřní části dvířek trouby, boky, i venek. Nakonec skla ve správném pořadí vraťte a zkontrolujte výsledek své práce.
Čím vyčistit vnitřek trouby?
Domácí pastou z jedlé sody. Budete potřebovat tyto ingredience.
- Jedlá soda
- Voda
- Gumové rukavice
- Bílý ocet
- Rozprašovač
- Hadr
Jak vyčistit vnitřek trouby?
- Z trouby vyjměte rošty a odložte je na ručník nebo staré noviny.
- Připravte si pastu z jedlé sody. V poměru 1:1 smíchejte jedlou sodu s octem, dokud nevznikne roztíratelná pasta.
- Touto pastou potřete celý vnitřek trouby kromě topných těles. Raději použijte gumové rukavice.
- Nechte působit 12 hodin, ideálně přes noc.
- Vyčistěte rošty. Na dvě hodiny je odmočte v horké jarové vodě. Nejlépe dno vany vystelte starými ručníky a nechte rošty odpočívat tam. Po dvou hodinách kartáčkem dočistěte, osprchujte, utřete.
- Po uplynutí 12 hodin vlhkým hadrem otřete čistící pastu z vnitřku trouby. Pokud si s některými nečistotami pasta neporadila, použijte škrabku, kartáček nebo houbičku.
- Do rozprašovače nalijte bílý ocet a postříkejte jím vnitřek trouby. Následně otřete čistým hadrem.
- Vyčistěte skla trouby (viz návod výše). V případě mastných usazenin můžete opět použít pastu z jedlé sody. Tentokrát stačí doba působení půl hodinky.
- Nakonec octem z rozprašovače očistěte i vnější části trouby. Ocet nikdy nestříkejte přímo na knoflíky, raději na hadřík z mikrovlákna.
Foto: Shutterstock
Jak často čistit troubu?
Záleží, jak často pečete. Běžným hobby pekařům by měla postačit frekvence jednou za půl roku až rok. Pokud u vás trouba jede denně či téměř denně, vrhněte se na ni zhruba každé tři měsíce.
Proč čistit troubu zevnitř?
Nánosy špíny, které se nahromadí na dně trouby, mohou při každém dalším pečení produkovat aroma, které ovlivní výslednou chuť jídla. Navíc, pokud troubu opravdu hodně dlouho nevyčistíte, je dost možné, že už se vám to nepodaří nikdy.
Foto: Shutterstock, zdroj: Architecturaldigest, YouTube, MerryMaids, SouthernLiving