Škrábance na brýlích mohou škodit vašemu zraku. Zkuste dětský šampon

Poškrábané brýle nejsou nic příjemného. Nejradši bychom se škrábanců účinně zbavili. Což o to, možností je spoustu, od zubní pasty, přes ocet až po dětský šampon. Otázkou je, jestli budete spokojeni. Jak to s těmi škrábanci vlastně doopravdy je?

Škrábanců se sice zbavíte, ale…

Pokud se budete jakýmkoliv mechanickým či chemickým způsobem snažit zbavit škrábanců na sklech, budete úspěšní. Škrábance skutečně zmizí. Bohužel pro vás společně s nimi zmizí také povrchová úprava skla, jejíž absence způsobí zhoršenou kvalitu vidění a celkový diskomfort. Navíc budou vaše skla ještě o něco více náchylnější na nové škrábance, budou se hůře čistit, snadněji špinit a více lesknout. Někdy si dokonce můžete v místě škrábanců „vydřít“ dioptrie, takže jich budete mít méně. Pokud i tak potřebujete škrábance nutně odstranit, můžete vyzkoušet osvědčené rady.

Dětský šampon

Dostatečně šetrný a zároveň dostatečně účinný, aby mastnotu a mělké, drobné škrábance odstranil. Stačí nanést trochu dětského šamponu na hadřík a jemně rozetřít po sklíčku. Následně skla opláchněte vlažnou vodou a osušte.

Zubní pasta

Vyberte jemnou neabrazivní zubní pastu, trochu jí vymáčkněte na měkký hadřík nebo vatový tampon a krouživými pohyby rozetřete po sklíčku. Nakonec opláchněte teplou vodou a osušte hadříkem z mikrovlákna.

Foto: Shutterstock

Ocet, soda a zubní pasta

Připravte pastu ze sody s octem v poměru 1:1 a přidejte neabrazivní zubní pastu. Pečlivě promíchejte, naneste na hadřík a krouživými pohyby vetřete do poškrábaného skla. Nechte působit pár minut, opláchněte a osušte.

Dají se škrábance vyhladit bez poškození skla?

Nedají, prostě nedají. Bude potřeba vyměnit celá skla za nová. Z toho důvodu bude lepší se než na míchání past a kouzelných směsí zaměřit na prevenci, tedy ochranu brýlí před škrábanci.

Jak brýle chránit před škrábanci?

Nemáte-li brýle na očích, patří do pouzdra. Konec tečka. Vždycky. Ano, I v noci. Brýle na šňůrce, ve vlasech v kapse nebo za výstřihem vždycky mohou přijít k újmě. Při rizikových pracích používejte ochranné brýle nebo štíty. A na sport si pořiďte brýle speciální, levnější, ať vás tam to poškrábání tolik nebolí. Další důležitá rada je nečistit brýle nasucho. Vždy je nejdříve opláchněte vlažnou tekoucí vodou, pak teprve leštěte do sucha. A to speciálním hadříkem, ne kapesníkem, toaleťákem nebo tričkem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Orangeoptik, Doktorklain, Knockaround, Kraywoods