V obchodech s potravinami můžeme v sekci mraženého jídla běžně najít smažené rybí prsty, sýr či hranolky. Nicméně mrazit smažené pokrmy v domácích podmínkách vhodné opravdu není.
Mrazák, velký pomocník
Mrazák je nedílnou součástí snad každé domácnosti. Jsou ale určité potraviny (popřípadě potraviny, které prošly určitým procesem zpracování), které do něj prostě nepatří. Nejen, že po rozmrazení a znovu ohřátí již nenabudou stejné chuti i textury, ale navíc mohou být i nebezpečné. To platí zejména u smažených pokrmů.
Olej se zmrazit nedá
Pokud vám zbylo třeba smažené kuře z fastfoodu, nebo máte přebytky řízků z rodinného oběda, je vhodné je ještě týž den dojíst. Rozhodně je neumisťujte do mrazáku. Po opětovném rozmrazení byste byli jejich chutí akorát tak zklamáni. Ideální není ani jejich uskladnění v lednici.
Jsou dvě věci, jejichž zásluhou je smažené jídlo tak oblíbené. Jedna z nich je výborná chuť (díky oleji, v němž jsou potraviny připraveny) a druhá je jejich křupavost. Zmrazením se právě o tyto dvě přednosti připravíte. Olej se navíc ani nedá zcela zmrazit a nezmrazená vrstva se může stát líhní nebezpečných bakterií.
Po rozmrazení je jídlo od oleje spíše rozmáčené, natož křupavé. Je to z toho důvodu, že se přebytečný tuk do potravin vsákne. Dokonce ani opětovným osmažením nebude daný pokrm stejně křupavý jako předtím.
Co dalšího nedávat do mrazáku
Vedle smažených jídel se nedoporučuje mrazit ani mléko a mléčné produkty, brambory a těstoviny. Mléčné výrobky ztratí svou texturu a mohou i zhořknout. Brambory se nedoporučuje mrazit kvůli vysokému obsahu vody, která se oddělí od škrobu. Po rozmrazení tak dostanou konzistenci bláta. U těstovin je tomu podobně. Ty se navíc ještě lepí k sobě, takže z nich máte nevábnou těstovinovou hroudu. Stejně tak by se mrazáku měly velkým obloukem vyhnout kečup či majonéza, a to z totožných důvodů jako potraviny zmíněné výše – po rozmrazení nebudou mít svou původní chuť a texturu. Vyhněte se i opětovnému mrazení již zmrazených potravin.
Foto: Shutterstock, zdroj: Mashed, Cnet