Trápí vás nadýmání, zácpa nebo nechutenství? Pravděpodobně je na čase více se zaměřit na svá střeva a věnovat jim trochu více pozornosti. Nedá se nic dělat, stárnou společně s námi. Podívejte se na to, jak jim můžete odlehčit.
S přibývajícím věkem věnujte svým střevům pozornost
U většiny lidí se s přibývajícím věkem zhoršuje tělesný stav. A společně s tím samozřejmě stárnou naše orgány. To, co jsme si mohli dovolit před deseti lety, dnes už zkrátka není možné. Co se děje konkrétně se střevy? Snižuje se počet bakterií, které produkují mastné kyseliny s protizánětlivými účinky, a tím klesá rozmanitost střevního mikrobiomu. To vede k zácpě a nadýmání. Dále dochází ke zpomalení trávení, což vede pro změnu k plynatosti. Žaludek také pracuje pomaleji a produkuje méně žaludečních kyselin.
Za čím stojí mikrobiom
Střeva ovlivňují celé tělo, což pro někoho může být docela překvapivé. Veškeré změny mikrobiomu, tedy souboru všech mikroorganismů ve střevech, ovlivňují náladu, imunitu, kvalitu pokožky i kognitivní funkce, kam patří paměť, koncentrace nebo rychlost myšlení. Mnohdy nemocná střeva také stojí za srdečními chorobami nebo diabetem.

Odpovědí je zdravý životní styl
S tím, že střeva a žaludek stárne, stejně jako další orgány, nic neuděláme. Můžeme jim však připravit dobrou půdu pro to, aby nám sloužily co nejdéle. Není v tom nic složitého, ani není nutné polykat nějaké prášky. Úplně postačí, když se zaměříme na zdravý životní styl a vyváženou stravu. Je důležité věnovat se pohybu, jíst dostatek zdravých tuků a vlákniny, která je obsažena například v luštěninách nebo ovoci. Dopřávejte si více rostlinných pokrmů, zobejte ořechy a kupujte celozrnné potraviny. Také je třeba dbát o své psychické zdraví a snažit se co nejvíce vyvarovat stresu. To vše napomáhá tomu, aby střeva plnila dobře svou funkci.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, Gutscharity.org.uk