Evropská unie vydala nařízení, která docela jistě změní naše nákupní zvyklosti. Alespoň, co se při výběru vín týče. Vinaři mají možnost prodávat svá šumivá vína bez staniolového potahu, které obaluje zátku lahve. Názory výrobců vín na tento krok se poněkud liší.
Šetření nákladů i životního prostředí
Jedním z příznivců nového opatření je Ernst Buscher, mluvčí Německého vinařského institutu. Dle jeho tvrzení se takto ušetří náklady a zároveň se zamezí vytváření dalšího odpadu, který se navíc nedá recyklovat.
Nicméně se objevují i názory, proč je dobré fólie na zátkách zachovat. Zlatá „korunka“ byla vždy znakem kvalitních šumivých vín a tímto i skvělou orientační pomůckou pro zákazníka. Samotný marketingový ředitel společnosti Bohemia Sekt se k tématu balení vyjádřil již před lety. Češi jsou podle jeho slov v tomto směru konzervativní a budou v regálech sahat spíše po tradičním balení šumivých vín, na které jsou zvyklí.
Foto: Freepik
Válka postihla hlavního dodavatele fólií
Nutnost označovat šumivá vína pomocí zlaté fólie v nedávné době způsobila komplikace, a to vzhledem k tomu, že hlavní dodavatel materiálu sídlí na Ukrajině. Zde se výroba fólií pozastavila kvůli ruské invazi. Vinaři tak některá z vín nemohli uvést do prodeje. Někdy výpadek řešili použitím jiného fóliového obalu.
To, že již nebude třeba používat fólie k odlišení šumivých od jiných vín, umožní výrobcům pružněji reagovat na podobné situace. Kromě jiného, „volnější“ pravidla v balení vín znamenají i větší designovou rozmanitost. Německý vinař Stephan Steinmetz v tomto vidí další možnost řemeslné prezentace vín s přírodní korkovou zátkou s elegantně řešenou agrafou (kovový uzávěr, který drží zátku na místě). Samozřejmě, že i on patří mezi zastánce balení vín bez staniolové fólie.
Foto: Shutterstock, zdroj:Ttiscali, Kupi, Eur-lex.europa