V České republice strmě přibývá nákaz svrabem. Letos v únoru zaznamenal Státní zdravotní ústav 815 nakažených lidí, což je dvakrát tolik, než v minulém roce. Příčina zvýšeného výskytu svrabu není zřejmá, ale předpokládá se, že za to může snížená imunita obyvatel, vysoká migrace a s ní spojená snížená míra hygieny.
Co je to svrab
Svrab je infekční onemocnění, za které je zodpovědný roztoč, kterému se říká zákožka svrabová. Tento roztoč přebývá v kůži člověka a způsobuje nepříjemné pupínky a intenzivní svědění. Svrab je vysoce nakažlivý a nejčastěji se objevuje na hýždích, vnitřní straně stehen, na genitálech, kolem pasu, mezi prsty, na zápěstí a v podpaží.
Jak se svrab přenáší
Svrab se přenáší těsným lidským kontaktem nebo nepřímým kontaktem, například použitím ručníku, ložního prádla nebo sednutím do čalouněného nábytku po nakažené osobě. Proto k nákaze nejčastěji dochází v rodině, školních zařízení, nemocnicích a ubytovnách. Inkubační doba svrabu je 2 – 6 týdnů, ale při opakované nákaze může být i 1 den. Roztoč svrabu žije na kůži, ve které si tvoří chodbičky a klade do nich vajíčka. Jedna samička za měsíc svého života dokáže naklást až 50 vajíček. Larvy z vajíček se poté dostávají na povrch těla, proto nakažený svrabem může vidět na svém těle chodbičky v barvy své kůže.
Léčba svrabu
V případě kožních problémů nebo podezření na svrab okamžitě vyhledejte pomoc lékaře, který vám nastolí správnou léčbu. Ta se většinou skládá z mastí s vysokým obsahem síry nebo očistnou koupelí v permetrinu. Svědění kůže pomůžou zmírnit kortikoidní masti. Pokud jste se svrabem nakazili, je nutné, aby s léčbou začali i všichni lidé, se kterými jste v úzkém kontaktu, i když jsou zatím bez příznaků. Vyperte veškeré ložní prádlo, ručníky i oblečení a to alespoň na teplotu 60 °C. Chemicky vyčistěte i veškeré další předměty se kterými jste přišli do styku.
Foto: Shutterstock, zdroj: iDnes, Ordinace