Divizna na první pohled zaujme nejen svými zářivě žlutými květy, ale i působivou výškou – vyrůstá až do úctyhodných dvou metrů. Proto si také vysloužila další názvy jako například královská svíce nebo Petrova hůl. Vedle nápaditého vzhledu se může pyšnit i celou řadou léčivých účinků, což uvítáme zejména při nachlazení. Proto také diviznu využívali již v antickém Římě nebo staří Čechové, kteří ji zasvětili nejvyššímu bohu Perunovi.
Bylina s mnohostranným využitím
Vedle toho, že byla divizna odjakživa považována za léčivku, přisuzovala se jí i magická moc. Pokud vyrostla někomu na hrobě, bylo to považováno za znamení toho, že se nebožtík dostal do očistce a je třeba vykonat pouť pro osvobození jeho duše. Čarodějky pro ni měly praktičtější využití – upravené lístky jim sloužily jako knoty do luceren. Antické ženy si zase listy potíraly líce, aby ve tváři získaly zdravou červeň. Neméně zajímavé bylo použití semen divizny při rybolovu – rostlina totiž dokázala ryby omámit i otrávit (takovýto způsob chytání ryb se opravdu nedoporučuje, a to vzhledem k vysokému obsahu jedovatých látek v semenech). Květy divizny se používaly k barvení látek a vlasů a také jako přísada do likérů (v některých je najdeme i dnes).
Květy se musejí sbírat před polednem
Divizna (lat. Verbascum densiflorum) patří mezi nenáročné rostliny, které vyrostou i na suché nebo málo vyživené půdě. Proto ji také objevíte prakticky v celé Evropě i v Americe. Jedná se o dvouletku, jejíž květy rozkvétají každý den, a to od května do září. V poledne se kvítky zavírají a k večeru usychají a odpadnou. Ideální doba pro jejich sběr je tedy před polednem a nejlépe za suchého počasí, aby nebyly vlhké. Květy se musejí sušit rychle, aby zůstaly krásně žluté a zachovaly si své medové aroma.
Foto: Shutterstock
Diviznový čaj při nachlazení i špatném trávení
Z nasbíraných květů si můžete udělat čaj, který vám uleví při suchém kašli, rýmě i dýchacích potížích. Čaj z divizny se také doporučuje pít při problémech se zažíváním. Stačí přelít lžíci sušených květů ¼ litrem vroucí vody a nechat 15 minut louhovat. Nezapomeňte směs cedit přes plátýnko, abyste se zbavili jemných chloupků a pylových semínek, které by vás mohly dráždit. Za den stačí vypít 3-4 šálky. Je dobré mít na paměti, že tento bylinný čaj není určen ke každodenní konzumaci a po deseti dnech je nutno jej vysadit.
Od kvítků až po kořeny
Vedle květů se z divizny využívají i listy. V poměru 1:1 si vyrobíte účinný odvar vhodný pro koupel bércových vředů nebo hemoroidů. Kdysi se také používal i kořen, který se vařil ve vodě s octem. Takto připravený výluh pak sloužil k výplachům úst při bolavých zubech nebo zánětech.
Foto: Shutterstock, zdroj: manutea, bylik, darius