Může se to stát prakticky kdykoliv i kdekoliv. Hovoříte s někým po telefonu, sedíte v čekárně, nebo se právě snažíte soustředit na studium. A uslyšíte hluk, který nikdo jiný neslyší. Může jít o tinnitus.
Deset procent světové populace
Když poprvé uslyšíte o tinnitu, automaticky zbystříte svůj sluch a začnete se pozorovat. Nemusíte se ale bát, že by tento nepříjemný zdravotní neduh potkal i vás. Celkově se vyskytuje u deseti procent obyvatelstva naší země.
Proč vlastně?
Tinnitus se vyskytuje u lidí různého věku. Nerozhoduje ani jejich zázemí nebo životní styl. Větší procento případů se vyskytuje u lidí staršího věku, nebo u osob, které bývají vystaveny vyšší míře hluku ve svém okolí.
Někdy se tinnitus objevuje jen na pár chvil. A to zejména po poslechu hlasité hudby, po výstřelu nebo pobytu v hlasitém provozu či prostředí.
Zvukové vjemy mohou někdy být součástí i užívání některých léků. Objevují se ale i po zranění uší, hlavy nebo krku. Někdy tinnitus provází neurologické potíže nebo proces degenerace ušních kůstek.
Co slyšíme?
Při tinnitu můžete pozorovat různé sluchové vjemy. Obecně se jedná o negativně vnímané zvuky. Nic příjemného to tedy rozhodně není. Slyšíme šum, hučení, zvonění, pískání, bzučení nebo bručení, syčení, cvakot, nebo pohyb lokomotivy. Ve většině případů zvukové vjemy velmi brzy odezní.
Co s tím?
Ušní šelesty se léčí pomocí celkové terapie. Podávají se například léky zlepšující prokrvení, doplňky stravy (gingko biloba), sedativa a vitamíny. V době léčby je vhodné se vyhýbat silným zvukovým podnětům, soli, nikotinu a kofeinu.
Tinnitem trpěly i celosvětově známé osobnosti. Vincent van Gogh, Ludwig van Beethoven, nebo také Michelangelo.
Foto: Shutterstock, zdroj: Irsst, Ncbi