Tmavé pečivo často není celozrnné. Jak poznat to opravdu zdravé

Povědomí o zdravém životním stylu a o vyvážené životosprávě už se pomalu začíná dostávat do každého z nás. Víme, že máme hodně spát, cvičit, redukovat stres, pít vodu, vyhýbat se rafinovaným cukrům, vysoce zpracovaným potravinám, jíst ryby a vyhýbat se pečivu z bílé mouky. Jenže s tím pečivem je to složitější. Které je skutečně zdravé a které se tak jen tváří?

Celozrnné vs. vícezrnné

Zní to podobně, ale rozdíl je markantní. Celozrnné pečivo dle vyhlášky obsahuje alespoň 80% celozrnné mouky. Naopak vícezrnné výrobky mají určenu spodní hranici výskytu olejnin (slunečnice, dýně, len) či luštěnin (cizrna) 5%. Zbytek může klidně tvořit pšeničná nebo žitná mouka.

Celozrnné pečivo má vysoký podíl vlákniny, řadu vitamínů (B, D, E), minerálů (hořčík, draslík, fosfor), antioxidantů a nenasycených mastných kyselin. To neznamená, že je vícezrnné pečivo nutně špatné, napomáhá lepšímu trávení a dobře chutná, ale pokud chcete to nejzdravější, hledejte pečivo celozrnné.

Rozdíl mezi bílou a celozrnnou mouku

K výrobě bílé mouky se používá pouze vnitřní část zrna, kdežto k výrobě té celozrnné se zpracuje zrno celé. Což je výživnější. Vnitřní část totiž obsahuje sacharidy, škrob, zkrátka sice je bohatá na energii, ale s obsahem prázdných kalorií. Kdežto vnější část zrna je plná vitamínů, minerálů a vlákniny.

Foto: Shutterstock

Jak je na tom grahamové pečivo?

Grahamové pečivo je často považováno za mnohem zdravější než to bílé. Sice nejde o takovou výhru jako pečivo celozrnné, ale určitě je to lepší volba. Vyrábí se ze směsi pšeničné bílé mouky a mouky celozrnné s vyšším obsahem otrub. Tedy obsahuje také zpracovaný vnější obal zrna a je o něco bohatější na vlákninu. Určitě se ho nemusíte bát.

Děti a bílé pečivo

I když bílé pečivo poslední dobou schytává sodu, určitě na něho nerezignujte, a to převážně u dětí. Ty totiž mohou mít zažívací problémy s vysokým příjmem vláknin. Do tří let se dětem doporučuje konzumovat pouze bílé pečivo. Mezi 3. a 7. rokem začínáme pomalu zařazovat i žitné nebo celozrnné pečivo, v žádném případě ne denně, spíš tak 8x do měsíce. A takto pozvolna dětský organismus zvykáme, až kolem 15. roku můžeme podávat stejný podíl celozrnného pečiva jako dospělým.  

Foto: Shutterstock, zdroj: Aktin, RealSimple, wikiHow