Toaletu zavřete ještě před spláchnutím, jinak si hodně škodíte

Každým spláchnutím nezavřené toalety si do vzduchu kolem sebe vypustíme spršku plnou bakterií, a to společně se střevní bakterií E-coli. Dle výzkumu, který pochází již z roku 1975, tyto bakterie dokáží přežít ve vzduchu až 6 hodin. Mezitím se mohou usadit po okolí toalety – například na zubních kartáčcích, ručnících a kosmetice. Pokud je toaleta součástí vaší koupelny, měli byste se mít na pozoru ještě více.

Chřipka i plísně

Takto znečištěné prostředí může být původcem různých infekčních chorob jako je třeba střevní chřipka nebo různé respirační nemoci. Nejedná se však jen o bakterie a viry. Do vzduchu se mohou dostat i plísně, které jsou pro naše zdraví rovněž velmi škodlivé.

Technologie splachování u dnešních moderních toalet toto riziko výskytu minimalizuje. Na základě výzkumu z roku 2015, bylo prokázáno, že se větší kapky kvůli své váze do větší vzdálenosti příliš nerozptýlí. Ty drobnější ve vzduchu však po nějakou dobu zůstávají.

Prevence je jednoduchá – zavřít toaletní mísu a až poté spláchnout. Co se týká veřejných toalet, kde víko zpravidla není nebo se jej nechcete dotýkat, nebuďte při splachování nakloněni přímo nad mísou. Co nejdříve si pak umyjte ruce.

Freepik
Foto: Freepik

Riziko nakažení je naštěstí nízké

Naštěstí je riziko, že z WC mísy dostanete infekci, velice nízké. I přesto, že toaletu sdílíte s někým, kdo je již nakažen. Mnoho z těchto bakterií nám při vdechnutí nijak neuškodí. Dokonce ani v případě, že nám ulpí na pokožce nebo na oděvu.

Důležitá je prevence

Mikrobiologové, kteří se tímto výzkumem zabývali, doporučují poklop vždy zavřít. I když je riziko nakažení malé, přesto nějaké existuje. Toalety nejsou vybaveny víkem jen tak – má to svůj praktický důvod. Nezbytné je samozřejmě pravidelné čištění toalety a mytí rukou po každém jejím použití.

Foto: Shutterstock, zdroj: Today, NCBI