Některé partie je bohužel obtížnější zhubnout než jiné. U někoho jsou takovými problémovými partiemi právě nohy. Vedle správné stravy je základem hubnutí i pravidelný pohyb. Pro nohy je samozřejmě ideální chůze, a to svižná. Věnujte se jí alespoň 30 minut denně. Začněte například tím, že vyměníte výtah za schody. Pokud jezdíte hromadnou dopravou, vystupujte o zastávku či dvě dříve. Chůze je vhodná pro začátečníky i pro ty, kteří ze zdravotních důvodů nemohou běhat.
Pravidelný pohyb
Vedle svižné chůze můžete zvážit i jízdu na kole, která je šetrnější ke kloubům než běh. Pokud jste se přeci jen rozhodli pro běhání, dodržujte správné tempo. To poznáte tehdy, pokud při běhu dokážete mluvit bez zadýchání. Co se týká posilování nohou, věnujte se dřepům a výpadům. Nejenže krásně vytvarujete lýtka a stehna, ale přispějete i k pevnému a tvarovanému zadečku. Zkuste se také přihlásit na kurz jógy nebo pilates. Budete tak pracovat na zpevnění těla a zároveň se naučíte i správně dýchat.
Všechny výše uvedené pohybové aktivity vám přinesou kýžený efekt, pokud se jim budete věnovat alespoň 2x až 3x týdně po dobu 30 minut. Cvičení nakopne váš metabolismus, začnete tvarovat svaly a tím i podpoříte pálení tuků.
Lymfatický systém
Otokům a těžkým nohám účinně předejdete, budete-li podporovat lymfatický systém v jeho správné činnosti. V první řadě dodržujte pitný režim. Doporučuje se vypít 2 – 3 litry tekutin denně (preferujte čistou neperlivou vodu). Vždy však záleží na okolní teplotě a vaší fyzické zátěži. Také může pomoci sprchování vlažnou vodou, popřípadě střídání teplé studené vody. Po každém cvičení se správně protahujte. Pokud máte sedavé zaměstnání, protahujte nohy tím spíš. Lymfatický systém můžete podpořit také speciálními ručními masážemi, které by měl vždy provádět školený odborník.
Strava a odpočinek
Ruku v ruce s pravidelným pohybem jde při hubnutí i správné stravování. Jezte bílkoviny v poměru 1 g bílkovin na 1 kg vaší tělesné hmotnosti. Tuky rozhodně nevynechávejte, ale do svého jídelníčku zařaďte jen ty zdravé (například olivový olej). Určitě ale vynechte rychlé cukry. Tyto jsou hojně obsaženy v bílém pečivu nebo v průmyslově zpracovaných cukrovinkách jako jsou čokoládové tyčinky nebo bonbony.
Za otoky může i zvýšený příjem soli. Sůl totiž zadržuje vodu. Rozhodně ale nestačí jen omezit solení, je třeba si dát pozor na potraviny, které obsahují skrytou sůl, a to často ve velkém množství. Mezi tyto potraviny patří instantní a konzervované pokrmy, hotové omáčky, bujony, uzeniny a sýry U nápojů dejte pozor na minerální vody.
Vedle vhodné stravy a dostatečného pohybu je důležitý relax a spánek. Proto si zkuste během každého dne najít chvilku, kdy se budete věnovat výhradně sobě. Buď si čtěte, jděte na procházku nebo se věnujte nějakému koníčku. Hlavně dbejte na dostatek kvalitního spánku.
Foto: Shutterstock, zdroj: Womenshealthmag, Insider