Mouchy jsou nesmírně obtěžující, ale kdyby jen to. Z hnojišť, odpadků a výkalů přenášejí choroboplodné zárodky na potraviny, navíc se na ně prakticky při každém přistání vykálejí. Není divu, že je ve svých domácnostech nechceme. Přečtěte si něco o mouchách i o možnostech jejich hubení.
V hlavní roli moucha
Moucha domácí se živí rozkládajícím se masem, ovocem a zeleninou, dále mlékem, cukrem, krví, výkaly i rostlinným nektarem. Mouchy milují hnůj, kompost, mršiny, výkaly a odpadkové koše, protože právě na tato místa kladou svá vajíčka. Moucha se extrémně rychle rozmnožuje. Z vajíčka je hotový dospělec za 7-10 dní. Proto během jednoho léta může vzniknout 10-12 generací much. Moucha domácí působí jako přenašeč úplavice, gastroenteritidy, cholery, tyfu, hlístic, tasemnice nebo zánětu spojivek.
Pár zajímavostí o mouchách
- Moucha sice potravu přijímá sosákem, ale chuťové chloupky má na nohách, proto neustále popolézá po potravinách.
- Bzučení mouchy je vlastně třepetání křídel, kterými dokáže zamávat až 1000 za minutu, což je cca 16x za vteřinu.
- Za ideálních podmínek moucha domácí vycítí maso na vzdálenost až několika kilometrů. Čichové buňky má na umístěny na tykadlech.
- Moucha je nejaktivnější při teplotě 10-27 °C. Pod 7 °C přestává být aktivní, nad 44 °C hyne.
- Moucha se dožívá 15-30 dní.
- Moucha dokáže dosáhnout maximální rychlosti až 24 km/h.
Mucholapka
Začneme starou dobrou osvědčenou klasikou. Páska visící z lustru nad rodinným stolem jek ve Slunce, seno asi v dnešní době nikoho nenadchne, ale mucholapka se dá umístit i estetičtěji. Natáhněte ji do otevřeného okna. Během pár dní budete mít parádní sbírku.
Plácačka
Plácačka funguje zaručeně, ale pozor, kdo šetří, nemá za tři, ale má mouchy. Do plácačky s klidem zainvestujte, protože menší a lehčí plácačky nepodávají tak dobré výkony. Těžší plácačka má lepší švih, tudíž větší úspěch.
UV lampa
Mouchu přitahuje UV záření. Ono ji totiž přitahuje světlo a teplo obecně, proto je nejaktivnější mezi 14. a 16. hodinou. Večer sice odpočívá, ale za UV zářením se přesune velmi ráda. Pořiďte si lapač na bázi UV lampy, a máte vystaráno.
Spreje proti mouchám
Nejde zrovna o nejhumánnější řešení, ale mouchy se taky nechovají zrovna přátelsky. Kupte si sprej proti mouchám s reziduálním účinkem. Když ho nastříkáte na parapet a moucha si na zaschlý postřik sedne, okamžitě umírá. Existují i přírodní a mrazicí spreje na mouchy, které jsou ekologičtější a morálnější.
Domácí sprej na mouchy
Kdo ocení, že si mouchy odpudí sám, může se vrhnout do výroby domácího spreje. V jednom hrnku studené vody důkladně rozmíchejte jednu lžíci mleté skořice. Přeceďte přes plátýnko a nalijte do rozprašovače. Postříkejte rámy oken a futra a klidně i další místa, na kterých vás mouchy obtěžují.
Prevence proti mouchám
Spíše, než hasit problémy s mouchami je snadnější jim předcházet. Udržujte čistou kuchyň, uklízejte jídlo do lednice, pravidelně vynášejte koš. Do oken nainstalujte sítě proti hmyzu, na parapety umístěte bylinky, které mouchám nevoní (bazalka, levandule). Nemusíte se vždy nutně zbavovat pavučin zvenku oken, pavouci vám mouchy zachytí.
Je moucha k něčemu dobrá?
Opyluje květy a pomáhá rozkládat organický materiál. Navíc slouží jako potrava pavoukům a žábám. V kriminalistice dokáží specialisté podle vývojového stádia much na mrtvole určit, jak dlouho je tělo mrtvé.
Foto: Shutterstock, zdroj: Medicinenet, TheCountryChiccottage