Hovězí guláš dnes považujeme za tradiční českou klasiku. Nicméně prapůvodní recept pochází od maďarských pastevců, kteří si jej připravovali v kotlíku nad ohněm. Tento pastevecký guláš svou konzistencí připomínal spíše polévku. Pravý hospodský guláš, který známe z nynějších dnů má pravděpodobný původ v guláši vídeňském. Jak u maďarského, tak i vídeňského je důležitý správný výběr masa, cibulový základ a hodně papriky. Je tu však ještě jedna ingredience, která zajistí, aby všechny chutě mnohonásobně vynikly.
Cibule, paprika i ančovička
Pro klasický hovězí guláš je ideální maso z kližky, která při dlouhém vaření krásně změkne a zůstane v ní spoustu šťávy. Další nepostradatelnou přísadou je cibule, která přispěje k zahuštění, takže se pak nemusíte spoléhat na hromadu mouky, aby výsledný guláš nebyl příliš řídký. Cibule by se měla smažit dokud neztmavne. Pokrmu tak dodá tu správnou barvu i chuť. To stejné platí i u papriky. Zde je nutné při osmahnutí dávat pozor, aby se nepřipálila, protože by zhořkla. Tajnou ingrediencí na závěr je kousek ančovičky. Nemusíme se obávat, že by jídlu předala rybí chuť nebo vůni – ani jedno neucítíme. Přidání ančovičky patří mezi tajný trik šéfkuchařů, kterým zajistíme zesílení chutí všech ostatních ingrediencí.
Recept na hospodský hovězí guláš
Ingredience:
- 2 lžíce sádla
- 4 až 5 kusů větší cibule
- 1 polévková lžíce kmínu
- 1 čajová lžička rajčatového protlaku
- 800 g hovězího masa
- Sladká paprika (půl pytlíčku – cca 12 gramů)
- 1 kus papriky kapie
- 2 stroužky česneku
Foto: Shutterstock
Jak na správný postup
Sádlo necháme rozpustit v hrnci, přidáme cibuli a promícháváme, dokud cibule nezhnědne. K cibuli přisypeme kmín, papriku a rajský protlak. Po přidání každé z jedněch ingrediencí musíme směs důkladně promíchat. Poté dáme do hrnce maso, které osolíme a opepříme. Po dalším důkladném promíchání následuje přidání nakrájené kapie a jednoho nasekaného česnekového stroužku. Směs s masem je nutné znovu promíchat než do ní nalijeme vodu (maso by nemělo být ponořeno více, než do dvou třetin). Hrnec přiklopíme poklicí a dusíme guláš dvě a půl až tři hodiny. V případě potřeby jej zahustíme trochou mouky smíchané s vodou. Mouka by se měla povařit nejméně deset minut. Po dušení do guláše přidáme zbylý stroužek česneku a směs znovu osolíme a opepříme. Všechny ingredience promícháme, pár minut povaříme a můžeme podávat. Klasickou přílohou ke guláši je houskový knedlík. Pro vylepšení si však můžeme zkombinovat houskový knedlík s karlovarským nebo si namísto nich dát ke guláši křupavý bramboráček.
Foto: Shutterstock, zdroj: toprecepty, TheGuardian, Delish