Nabíjet mobilní telefon přes noc je sice velice praktické, ale ne úplně nejmoudřejší. Jakým způsobem působí noční nabíjení na baterii telefonu a proč si raději pro nabíjení vybrat jinou denní dobu?
Poškozuje noční nabíjení baterii?
Chytré telefony používají lithium-iontové baterie, které jsou vynikající pro rychlé nabíjení, ale nezvládají příliš dobře vysoké napětí. Proto jsou moderní telefony navrženy tak, aby se nabíjení automaticky zastavilo po dosažení 100 %. Takže problém vyřešen? Noční nabíjení je bezpečné? Ne tak docela. Během noci totiž může stav baterky o jedno, dvě procenta klesnout. V tu chvíli se nabíjení aktivizuje, telefon se nabíjí a při plném nabití se zase vypne. Tento stav se může opakovat i několikrát za noc, což opotřebovává baterii a způsobuje nadměrné zahřívání telefonu.
Zbytečně spotřebovaná energie
Dalším faktorem je samozřejmě energie. Víme, že pokud je nabíječka zapojená v zásuvce, odebírá určité množství energie i v případě, že se telefon nenabíjí. Ono nejde o žádné horentní sumy, ale pokud tak máte v elektřině pozapojovaných spoustu zařízení, nasčítá se to.

Jak správně nabíjet telefon?
Telefon není vhodné nabíjet na 100 %. Pro baterii je ideální, abychom ji udržovali ve stavu nabití 20 – 80 %. Nikdy nepoužívejte necertifikované nabíječky, mohou poškodit telefon. Baterka nemá ráda extrémní horko ani extrémní chlad, takže nabíjejte při teplotě 10 – 30 °C. A nemějte telefon pod polštářem, ať se nepřehřeje.
Proč nespat s telefonem v místnosti?
A vůbec nejzdravější je telefon v noci ponechat osudu svému. Používání telefonu v posteli stěžuje usínání a narušuje spánkový cyklus. Minimálně hodinu před spaním byste měli telefon odložit. Abyste se vyvarovali modrého světla a také podnětů, které vás mohou rozrušit.
Foto: Freepik, zdroj: Futura-sciences, Health, Kupi