Správný úklid domácnosti po nemoci je klíčový. Jinak se nemoc vrátí

Freepik

Pokud je někdo ve vaší domácnosti nachlazen, má chřipku nebo jakýkoliv jiný druh nakažlivé nemoci, klíčovou odpovědností je zabránit šíření nemoci na ostatní. Kromě častého mytí rukou je správným krokem i dezinfekce prostoru, protože viry se vyskytují i na předmětech běžné potřeby. Pokud k úklidu používáte papírovou utěrku, tak ji po každém umytém povrchu vyhoďte. Pokud používáte hadřík, pravidelně ho myjte. Na úklid není vhodné používat kuchyňské houbičky, protože se v jejich štěrbinách mohou usazovat bakterie.

Úklid ložnice

Když jste nemocní, většinu času strávíte v posteli, takže bakterie přetrvávají v ložním prádle a pyžamu. Je proto důležité vše vyprat. Pokud je nemocné dítě a spí s plyšákem, je potřeba vyprat i tuto hračku. Dezinfikujte i koš na prádlo, aby nedošlo ke kontaminaci s jiným oblečením. Také denně vydezinfikujte vypínače, kliky od dveří a dálkové ovladače.

Úklid koupelny

Pokud je možné používat separátní koupelnu, udělejte to. V opačném případě denně desinfikujte předměty, na které se často sahá – vypínače, kliky od dveří, toaletu, umyvadlo, odpadkový koš, podlahu a toaletní potřeby. Vyčleňte i ručníky, které bude výhradně používat pouze nemocná osoba a denně je vyměňujte nebo přejděte na papírové utěrky. Po nemoci okamžitě vyhoďte zubní kartáček.

Freepik
Foto: Freepik

Úklid obytných prostor

Někdy je těžké udržovat nemocného člověka, zejména dítě, v jeho ložnici. Aby se zabránilo kontaminaci čalounění ve společných obytných prostorách, zakryjte nábytek omyvatelnými prostěradly nebo přikrývkami. Často je měňte a umývejte. Odstraňte také dekorativní polštáře, které nelze snadno vyprat. Často otírejte tvrdé povrchy, jako jsou telefony, počítače, dálkové ovladače, vypínače světel a kliky dveří. A nezapomeňte otřít konferenční stolky nebo odkládací stolky, kterých se nemocný mohl dotknout.

Kuchyně

Aby se zabránilo šíření bakterií, nemocná osoba by neměla mít na starosti přípravu jídla pro ostatní. Dokonce ani pečlivé mytí rukou nemusí totiž stačit k ochraně ostatních. Vzhledem k tomu, že v kuchyni se nachází tolik předmětů a povrchů, na kterých se mohou nacházet bakterie, je nejlepší udržet nemocnou osobu zcela mimo kuchyň. Pokud to nejde, tak umyjte veškeré nádobí a nádobí, které nemocná osoba použila. Umyjte je při vysoké teplotě v myčce na nádobí, nebo je ponořte do dezinfekčního roztoku, pokud myjete nádobí ručně. Často otírejte dezinfekčním prostředkem tvrdé povrchy – včetně stolů, opěradel židlí, rukojetí chladničky a skříní.

Foto: Freepik, zdroj: TheSpruce