Ušní maz neboli cerumen je nažloutlá tělní tekutina v uchu, která chrání citlivou kůži vnějšího zvukovodu a udržuje v uchu optimální prostředí, jako vlhkost. Vzniká smícháním produktů žlázek s odumřelou vrstvou kůže, chloupky a nečistotami zanesenými do zvukovodu.
Tvorbu ušního mazu a jeho množství ovlivňují různé vlivy působící na organismus. Zvýšit se může ve spojitosti s emocemi, jako je úzkost, strach a bolest. Ke zvýšené produkci ušního mazu vede i mechanické dráždění kůže zvukovodu, časté čištění nebo usilovné žvýkání.
Mokrý a lepkavý maz žluté barvy
Nejběžnější ušní maz u dospělých osob, kde vlhká a lepkavá struktura chrání zvukový kanálek před vysycháním a svěděním.
Světle žlutý ušní maz
Charakteristický pro děti. U dětí je produkce ušního mazu větší než u dospělých.
Šedý ušní maz
Nejčastěji po přírodním čištění ucha. Pokud je ušní maz suchý a křehký a ucho svědí, může jít o jeden z projevů ekzému.
Suchý, bílý a šupinatý ušní maz
Zdravý typ ušního mazu, vzniká při menší pocení s nižším tělesným zápachem.
Lepkavý a tmavý maz
Vzniká v době, kdy se tělo potí více než obvykle. Čím je tmavší barva ušního mazu, tím je větší pravděpodobnost, že se tělo potí nadměrně a dojde i ke výšení tělesného zápachu.
Tmavý a hustý ušní maz
Zvýšená produkce ušního mazu je většinou důsledkem úzkosti a stresu. Časté pocení vede k vyšší produkci ušního mazu, který může zablokovat zvukový kanál a způsobit dočasné poškození sluchu. Je třeba uši pravidelně, ale šetrně, čistit a snížit stres.
Černý nebo tmavě hnědý ušní maz
Ušní maz tmavě hnědé nebo černé barvy může být pouze výsledkem vysoké nadprodukce mazu, která nemá nebezpečnou zdravotní příčinu.
Vlhký a tekutý ušní maz
Vytéká ve větším množství z uší, někdy se objeví hnis nebo krev, většinou po poškození nebo perforaci bubínku. V takovém případě je vhodné raději vyhledat lékařskou pomoc.
Krvavý ušní maz
Může připomínat suchou krev. Může to být známka poškozeného bubínku a je vhodné navštívit otorhinolaryngologii – ORL.
Foto: Shutterstock