Šance na úspěch nejznámějších metod umělého oplodnění pravděpodobně dosáhly svého vrcholu. Nejde přitom o příliš pozitivní zprávu, protože aktuálně skončí úspěchem (těhotenstvím) pouze jeden ze čtyř pokusů o mimotělní oplodnění. Míra úspěšnosti metody IVF a podobné metody zvané intracytoplazmatická injekce spermií (ICSI) se kolem této hodnoty pohybuje už přibližně jednu dekádu, aniž by se zvyšovala.
Úspěšnost ICSI poklesla
Nová čísla vycházejí z národních registrů 36 evropských zemí. Pokud je zprůměrujeme, dojdeme k tomu, že z jednoho cyklu IVF otěhotnělo 27 % žen. Pokud jde o ICSI, zde se bohužel situace nevyvíjí příliš dobře. Aktuální úspěšnost činí pouhých 24 %, což je oproti 30 % z posledního velkého srovnání z roku 2008 velký propad. Výsledky prezentovala Evropská společnost pro lidskou reprodukci a embryologii (ESHRE) ve své zprávě.
ICSI bylo původně navrženo zejména pro páry, kde je problém na straně muže v podobě špatného spermiogramu. Tato metoda umožňuje vzít jednu spermii a injekčně ji vpravit přímo do vajíčka. Ale vzhledem k tomu, že v posledních letech počet cyklů ICSI výrazně převýšil IVF (v poměru tři ku jedné), lze vycházet z toho, že ho kliniky používají i při jiných důvodech neplodnosti. Uvedl to předseda ESHRE, Christian de Geyter.
Od lékařů přitom často uslyšíte, že ICSI je úspěšnější, ale jak vidno – poslední výsledky to nepotvrzují.
Nejúspěšnější jsou darovaná vajíčka
Ustálení úspěšnosti mimotělního oplodnění zřejmě souvisí s pokrokem reprodukční medicíny, která v podstatě naráží na přírodní limit. “Pravděpodobně se dostáváme na normální míru otěhotnění, která by přirozeně připadla na jedno embryo,” uvádí jeden ze členů vedení ESHRE, Roy Farquaharson. “Lidská reprodukce zkrátka není příliš efektivní.”
Dalším možným vysvětlením je cílová skupina lidí vyhledávajících umělé oplodnění. Na kliniky totiž stále častěji míří starší ženy, u kterých je šance na úspěch výrazně nižší než u mladších.
Jako nejúspěšnější způsob mimotělního oplodnění se jeví to s darovanými vajíčky. Zde dosahují výsledky prostřednictvím IVF či ICSI dokonce 50 %. Je to pochopitelně dáno tím, že kliniky vybírají od dárkyň ty nejkvalitnější oocyty, v drtivé většině od žen, které už vlastní dítě mají a jejichž vajíčka tak prokazují vysokou kvalitu.