Studené nohy i ruce zažil v zimních měsících asi každý z nás. Není to nic moc příjemného. Příčinou je to, že teplo se udržuje v hrudníku v oblasti důležitých životních orgánů. Tím pádem se sníží průtok krve do našich horních i dolních končetin.
Příčiny studených nohou
Příčinou studených nohou může být ale i stres. Vysoká psychická zátěž způsobuje vyplavování adrenalinu, což dává našemu tělu signál, ať se připraví na boj nebo útěk. Tyto spouštěče jsou nám vlastní už od pravěku, kdy tělo vyplavením adrenalinu reagovalo na výskyt potenciálního nebezpečí. Adrenalin v našem těle způsobí zúžení cév a nedokrvování končetin.
Za nedokrvování končetin může i nezdravý způsob života, kouření a také sedavé zaměstnání, kdy jste neustále v jedné poloze a vaším tělem tak nemá šanci zdravě cirkulovat krev. Příčinou studených nohou můžou být i nemoci jako cukrovka, chudokrevnost nebo nedostatečná činnost štítné žlázy.
Bylinky, které vám proti studeným nohám pomohou
Rozmarýn lékařský je aromatická bylina, se kterou se dají v kuchyni vykouzlit omamné pokrmy. Takové rozmarýnové víno vám pomůže od pocitů chladných nohou. Jak ho připravit? Do čtvrtiny zavařovací sklenice nasypte čerstvě nasekaný rozmarýn a sklenici dolijte červeným vínem. Poté sklenici dobře utěsněte, dejte na chladné místo a nechte jeden měsíc louhovat. Následně přeceďte a dodržujte doporučené dávkování. Proti studeným nohám vám pomůže jedna sklenička rozmarýnového vína denně. Pro maximální účinek je víno potřeba pít na lačný žaludek.
Černý bez je listnatý keř, který se hojně využívá v potravinářství, léčitelství ale i v kosmetických produktech. V naší krajině je hojně dostupný a můžete z něj využít květy a bobule. Rutin obsažený v černém bezu posiluje pružnost cév a přispívá tak přirozené cirkulaci krve do celého těla.
Mezi další bylinky, která vám pomohou zahřát vaše končetiny patří ginkgo biloba, zázvor, ženšen nebo skořice.
Foto:Shutterstock, zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, Basmati, Timesofindia