Pamatujete doby, kdy se platilo haléři? Když půjdeme trochu do historie, bylo možné koupit rohlík za 30 haléřů a oblíbená malinovka stála 50 haléřů. Ceny byly tenkrát docela jiné, stejně jako příjmy. Dnes už haléře neplatí, zato mají hodnotu pro sběratele. Máte nějaké doma? Stačí se jen podívat.
Auto za pětník
Kdo ví, možná se vám na půdě válí krabička plná starých haléřů, se kterými dědeček hrál desetníkový mariáš nebo jste si haléře jako malí schovávali do pokladničky. Tyto malé, zdánlivě bezvýznamné mince, mohou mít hodnotu několika tisíc a za jeden převzácný pětník dokonce pořídíte auto nebo vybavíte byt.
Vůbec nejcennějším haléřem je pětihaléř z roku 1924. V době, kdy platil bychom za něj nekoupili ani rohlík, dnes má hodnotu sta tisíc. Traduje se, že se v druhé polovině roku 1924 začaly v mincovně razit nové pětihaléře s tímto letopočtem a rozbilo se razidlo. Ražba byla pro tento ročník ukončena. Pár mincí se přesto dostalo do oběhu. Některé získali vysoce postavení zaměstnanci banky nebo představitelé vlády. Po značné medializaci se několik mincí našlo v oběhu. Už tehdy se jednalo o velmi vzácnou a vyhledávanou minci. Poslední aukce tohoto malého klenotu proběhla v roce 2010, kdy byl tento vzácný pětník vydražen za 506 000 Kč.
Foto: Shutterstock
Čím zachovalejší tím cennější
Stejně jako u jiných sběratelských předmětů záleží i u haléřových mincí na jejich stavu. Pokud byte měli štěstí a vaši předci si uchovávali sbírku téměř nových haléřů, máte velkou naději na úspěch při jejich případném prodeji. O nejvzácnějším pětníku již byla řeč. Desítky i sto tisíc je možné dostat i za dvacetník z roku 1932, za ten z roku 1947 pak kolem patnácti a za další zachovalé z té doby kolem deseti tisíc.
Za zkoušku nic nedáte
Přijít k takhle velkým penězům je určitě lákavé a ne každému se povede. Určitě ale nepodceňujte náhodu. Navíc i za běžnější kusy můžete získat pěkných pár tisíc korun.
Foto: Shutterstock, zdroj: Stribrnak, Sberatel