Čerstvá studie vrhla světlo na události, které se odehrají ve chvíli, kdy se spermie setká s vajíčkem. A výsledky nejsou nic jiného než fascinující.
Pokud se vajíčku v ženském těle ta která spermie líbí, začne vysílat chemické signály, které jí řeknou, aby se pohybovala rychleji. Pokud se vajíčku blížící se spermie naopak nelíbí, vyšle takové signály, aby ji zpomalilo.
Zákon přitažlivosti
Jde o prostý zákon přitažlivosti, kdy je to ale právě vajíčko, kdo si vybírá partnera pro spojení. Nové poznatky tak mění dlouhodobou víru v to, že si pro sebe vajíčko uzme nejsilnější a nejrychlejší spermie.
Zjištění, že je to vajíčko, kdo si vybírá spermii, kterou chce a další odmítne, přinesli vědci ze Stockholm University a Manchaster University NHS Foundation.
“Ženská vajíčka vysílají chemikálie zvané chemoatraktanty, které přitáhnou spermii s cílem oplodnit vajíčko. Chtěli jsme vědět, zda vajíčka tyto chemické signály používají k výběru spermie, která je jim sympatická,” uvedl John Fitzpatrick, který je profesorem na Stockholmské univerzitě.
Průlom pro léčbu neplodnosti
Podle vědců je pravděpodobné, že nakonec skutečně uspěje nejsilnější spermie, ale především proto, že se vajíčku líbí. “Když se spermie dostane do folikulární tekutiny, začne mít přímější směr a také zrychlí. V závislosti na síle signálu můžete pozorovat různé reakce, kterými spermie odpovídají na ženské chemické signály,” vysvětluje profesor Fitzgerald.
Výzkum se zaměřil také na otázku, jakým způsobem spermie reagují na folikulární tekutinu, která obklopuje vajíčka. Zjištění bylo opravdu zajímavé. Zdá se totiž, že tekutina různých žen vábí spermie určitých mužů silněji než jiných. To může být například odpověď na otázku, proč se některým párům, kde jsou oba partneři prokazatelně v pořádku, nedaří otěhotnět.
“Výzkum způsobu, jakým vajíčka a spermie komunikují předtím, než dojde k jejich spojení, může přinést velký pokrok do léčby neplodnosti a především porozumění tomu, proč některé páry nemohou nevysvětlitelně otěhotnět,” uvádí Daniel Brison, který vede oddělení reprodukční medicíny v nemocnici Saint Mary’s Hospital a který se jako seniorní autor na studii také podílel.
Foto: Freepik