Součástí každé pračky je zásuvka se třemi přihrádkami, do kterých se sype prací prostředek. Lidé dnes mají v oblibě kapsle a tak se na správné použití přihrádek pozapomíná. Připomeňme si k čemu slouží přihrádky v zásuvce.
Každý touží nosit čisté, příjemně měkké a provoněné oblečení. Proto jsou pračky součástí každé domácnosti. Správným praním a používáním vhodných pracích prostředků a aviváží můžete dosáhnout kýženého výsledku. Pokud se vám někdy stane, že vaše prádlo po vyndání z pračky nezáří čistotou, je zmačkané a špatně se žehlí, ztrácí barvu nebo dokonce svoji funkčnost, pak zpravidla děláte něco špatně. Pokud máte podezření, že sypete prášek do špatných přihrádek, jste tu správně. V článku se dozvíte, k čemu slouží jednotlivé přihrádky a také jak správně využít zmíněnou třetí přihrádku.
Kolik je v pračce přihrádek a k čemu slouží?
Pokud chcete, aby bylo praní co nejefektivnější a vaše pračka dobře fungovala co nejdéle, potřebujete vědět, kam správně umístit prací prášek, aviváž nebo další přísady. Většina praček má v dnešní době zásuvku na prací prostředky, která je složena ze tří přihrádek.
- První přihrádka, která je označena římskou číslicí I nebo písmenem A je předpírka. Díky předpírce dokážete odstranit i odolnou špínu ze silně znečištěného oblečení. Aby vše dobře fungovalo, nasypejte prací prášek do první přihrádky a zároveň zvolte vhodný dvoufázový program praní. Prášek se vám během prvního kroku vymáchá do bubnu.
- Druhou přihrádku označenou římskou číslicí II nebo písmenem B zpravidla najdeme na levé straně zásuvky. Sem přidejte prací prášek vždy, protože odsud je vymýván do bubnu během hlavního praní. Do této přihrádky můžete přidat také sypké odstraňovače skvrn, bělidla a prací prostředky pro čištění pračky od vodního kamene a nečistot.
- Symbolem květiny nebo hvězdy označujeme třetí přihrádku. Sem se přidává aviváž nebo používaná esence pro lepší vůni. Činidlo v tomto oddělení je obvykle v kapalné formě. Můžeme ho do přihrádky nalít před praním i během procesu. Důležité je, abyste to stihli dříve, než pračka začne nabírat vodu na oplachování.
Kdy aviváž pomáhá a kdy naopak škodí?
Aviváže dnes používáme nejen k tomu, aby dodaly prádlu měkkost a příjemnou vůni. Oblečení vyprané s aviváží se méně mačká a snadněji se žehlí. Syntetické oblečení se tolik nelepí na pokožku, protože aviváže snižují elektrostatický náboj u umělých vláken. Dokonce vytváří na oblečení slabý film, který odpuzuje špínu.
Aviváže ale rozhodně nepoužívejte za všech okolností. Mohou totiž obsahovat látky, které nejsou vhodné pro malé děti a alergiky. Pokud perete sportovní prádlo s funkční membránou, aviváži se vyhněte. Mohli byste zničit vlákna a tím i funkčnost oblečení. Pokud chcete dodat vůni vašim ručníkům, také zvolte jiný způsob, aviváž by mohla snížit jejich savost.
Jak nahradit aviváž a ještě se zbavit chlupů na oblečení?
Pokud si s použitím aviváže nejste jistí, kouzelnou přísadu, která ji nahradí, má většina z vás na dosah ruky ve své kuchyni. Je jí obyčejný ocet. Změkčuje prádlo, neutralizuje nepříjemné pachy a barevným látkám vrací svěží vzhled. Jsou mu přisuzovány desinfekční účinky a udržuje vaši pračku čistou.
Ocet má také jednu bonusovou vlastnost, odstraňuje z vašeho prádla chlupy vašich mazlíčků. Vaše oblečení na sebe nebude nabalovat tolik chlupů ani v budoucnu, protože ocet působí na elektrostatické vlastnosti materiálu. Jak na to? Nastavte pračku jako obvykle. Do přihrádky na prací prášek nalijte půl sklenice octa. Spusťte pračku a po vyprání každý kus oblečení protřepejte, aby z něj opadaly žmolky chlupů a pověste. Nemusíte se bát octového zápachu na oblečení. Při uschnutí prádla zmizí.
Foto: Freepik, zdroj: ukwhitegoods, InTheWash