Bílé prádlo má během nošení a častého praní tendence zešednout. Pokud se vám představa chození v šedivém oblečení nelíbí, naštěstí existuje několik způsobů jak zařídit, aby vaše nově koupené bílé prádlo stále zářilo novotou, a to i po několika vypráních. Není to nic složitého. Jak tedy na to a na co si dát pozor?
Pozor na špinavou pračku
Důvodem vašeho zašedlého oblečení může být i přítomnost vodního kamene v pračce. Ten se při praní uvolňuje do vody a také zamezuje prát pračce na určenou teplotu. To má vliv na zvýšenou spotřebu energie i kvalitu praní. Pračku proto pravidelně zbavujte vodního kamene, odstraňujte veškeré viditelné nečistoty a čistěte filtry.
Perte správně
Pračku zbytečně nepřeplňujte, jinak prací prostředek dostatečně nepronikne mezi prádlo a to tak nebude správně vyprané. Prádla dávejte do pračky tolik, aby se vám mezi něj a horní část bubnu vešla ještě vaše pěst. Špatné je i pouštění nedostatečně naplněné pračky. Mokré a těžké prádlo tak naráží do bubnu pračky a můžete ho nenávratně poškodit. K praní bílého prádla používejte prací prášek k tomu určený, který obsahuje bělící složky.
Jak navrátit bílému prádlu jeho zašlý lesk
Bílou barvu dodáte svému oblečení, pokud do pracího cyklu přidáte citronovou šťávu, ocet nebo jedlou sodu. Díky octu bude vaše prádlo zároveň měkké, jak po použití aviváže. Vhodné je také bílé prádlo předpírat. Namočte ho přes noc v roztoku vody a aspirinů. Na jeden litr vody přidejte dvě tabletky. Pokud nemáte na namáčení čas, aspiriny můžete vložit i přímo do pračky. Namáčení vždy provádějte v plastovém kbelíku. Pokud byste prádlo nechali dlouho ve vaně nebo umyvadle, mohli byste si je poničit. To hrozí především, pokud máte designovou koupelnu z přírodního kamene, žuly nebo mramoru. K bělení prádla se používají i bělidla. Pozor ale na to, abyste je nekombinovali s octem. Společná reakce by mohla do ovzduší vypouštět jedovaté látky.
Foto: Shutterstock, zdroj: Veseldom, Homeology