Česnek je jedním z největších darů naší přírody. Má silné antivirové a antibakteriální účinky. Používá se jako prevence i léčba mnohých onemocnění. Obsahuje například vitaminy A, B, C a E. Také se v něm nachází selen nebo silice se sirnými organickými sloučeninami. Typický zápach česneku způsobují těkavé oleje a sirné sloučeniny. Ty jsou ale zodpovědné i za jeho dezinfekční a antibakteriální účinky. Česnek je nepostradatelnou surovinou v každé domácnosti a dokonce si ho můžete vypěstovat i doma.
Co k pěstování česneku budete potřebovat
K domácímu pěstování česneku vám stačí plastové lahve, které vám poslouží jako zahrádka a voda z kohoutku. Připravte si plastové lahve. Čím větší, tím lepší. Měly by mít minimální obsah 2 litry. Z lahví odstraňte etikety, položte naležato na stůl a namalujte na ně podélně vedle sebe tři kulaté otvory s průměrem 4 – 6 centimetrů. Otvory by měly být velké tak, aby z nich nepropadly palice česneku. Poté prořízněte lahev podle těchto namalovaných otvorů a vzniklé plastové kolečko odstraňte. Použít na to můžete špičaté nůžky nebo kobercový nůž.
Jak si vypěstovat česnek
Do každého takto vzniklého otvoru v PET lahvi vložte celou palici česneku. Palici celou neloupejte, jen z ní odstraňte vrchní vrstvu vyschlého obalu. Stroužky česneku na horní straně palice trochu seřízněte. Naplňte PET lahev vodou až po okraj a vložte do připravených otvorů palici česneku tak, aby seříznuté okraje česneku směřovaly směrem vzhůru. Tvrdá část palice česneku by měla být ponořena ve vodě. Již druhý den by měly být patrné první kořínky vyrůstající z česneku do vody. Třetí den začne z odkrojených stroužků vyrůstat zelená nať a po pěti dnech se vám kořeny česneku již nevejdou do lahve a budete moct zelenou nať sklidit.
Pokud byste chtěli bohatější úrodu, vyndejte česnek z lahve a každou palici zasaďte kořeny dolů do hlíny. Dbejte na to, aby rostliny nebyly příliš těsně vedle sebe, ale měly dostatek prostoru. Takto zasazenému česneku dopřejte potřebnou péči. Pravidelně ho zalévejte, ale pozor abyste ho nepřelili, mohl by začít hnít. Dopřávejte rostlinám dostatek živin. Přísunu živin docílíte vhodnou hlínou, do které přimícháte zrnka nevařené rýže.
Foto: Shutterstock, zdroj: Webgardner, Mydesiredhome