Tipů, jak udržet chléb co nejdéle čerstvý, existuje celá řada. Čerstvě upečený chleba začíná zhruba po 14 hodinách od upečení ztrácet některé své chuťové vlastnosti. Kůrka přestává být křupavá, chléb tvrdne a ztrácí svou vláčnost. Naštěstí existují triky, jak čerstvost chleba prodloužit co nejvíce.
Jak udržet chléb co nejdéle čerstvý
Nejdéle čerstvý a nejchutnější zaručeně bývá doma upečený kváskový chléb. Pokud doma chléb nepečete, můžete samozřejmě konzumovat i ten kupovaný. Jen je potřeba dodržovat určité postupy, aby vám vydržel co nejdéle čerstvý. Pokud to jde, vyhněte se nakupování pečiva z rozmrazených polotovarů. Takto rozmrazené pečivo se totiž kazí mnohem více, než to čerstvě upečené. Kupujte vždy celý bochník chleba, který si nakrájíte až doma. Na kráječích v supermarketech se skrývá také celá řada bakterií, která by mohla váš chléb infikovat. Na chléb sahejte pouze čistýma rukama a krájejte ho čistým nožem.
Pozor na správné skladování
Aby vám chléb vydržel co nejdéle čerstvý, je potřeba minimalizovat jeho kontakt s choroboplodnými zárodky plísní a bakterií, které mají rádi vlhké prostředí. Udržujte tedy pečivo v suchu. Pokud na chlebu objevíte první náznak plísně, okamžitě ho vyhoďte. Nepomůže vám postižené místo okrojit, protože plíseň pravděpodobně už prorostla i do středu chleba, byť není na první pohled jasně patrná. Konzumace plesnivého chleba by vám mohla způsobit zažívací potíže. Nejlepší je skladovat bochník chleba při teplotě 20 – 25 °C v utěrce nebo bavlněném sáčku.
Celer prodlouží životnost vašeho pečiva
Možná vám vaše babičky poradily triky, které udržovaly chléb čerstvý pomocí na plátky nakrájených jablek nebo syrových brambor. Tuto práci ale zastane i celer. Celer díky své vlhkosti zabraňuje vysychání chleba a působí proti tvorbě plísní. Stačí vložit kousek celeru ke chlebu do vzduchotěsného sáčku nebo přímo do chlebníku. Chléb vám díky tomu vydrží čerstvý a vláčný mnohem déle.
Foto: Freepik, zdroj: Heart, Bodyandsoul