V dnešní době je zcela běžné, že ze strany žen dochází k odkladu těhotenství na pozdější dobu. Zkrátka nejprve si chtějí užívat života, vybudovat si nějakou pracovní pozici a na děti jim času připadá stále dost. Často jsou pak takové ženy ale překvapené, když to zrovna v onu chvíli, kterou ony uznaly za vhodnou, nejde. Jednoduše řečeno: drtivá většina žen neví, jak na tom s plodností vlastně je. Přitom pokud by to věděly, pravděpodobně by otěhotnění neodkládaly.
I dnes je možné podstoupit komplexní vyšetření, které přinejmenším napoví, jak plodná ta která žena je. Dopředu však takové vyšetření nikdo příliš neřeší, protože je třeba si ho zaplatit (pokud ho neindikuje lékař) a stojí to nějaký čas. V poměrně blízké budoucnosti se přitom naskýtá velmi zajímavá a jednoduchá cesta, která by otázku ženské plodnosti a plánování těhotenství mohla ladně řešit. Jde o jednoduchý test vlasů, který prozradí důležité hormonální hladiny.
Přesnější než z krve
Zcela zásadní chemická látka spojená s ženskou plodností se jmenuje anti-Müllerianský hormon (AMH). Ten je možné zjistit z krve, ale nachází se také ve vlasových jamkách, když jsou stále pod kůží. Podle nejnovějších poznatků by indikace tohoto hormonu z vlasů měla být ještě přesnější než z krve. Šlo by tak o velmi přesné vyšetření plodnosti pro každou ženu.
Anti-Müllerianský hormon vylučují vajíčka ve vaječnících, jejichž počet u každé ženy klesá spolu s věkem. Důležitý je nicméně výchozí stav a tady je velmi zajímavé, že ten je v podstatě jasný už po narození každé ženy. Zkrátka jde o nějaký rezervoár vajíček, která v průběhu života ženy mohou uzrát. V jakémkoliv věku je tak možné zjistit, jak velký tento rezervoár v daný moment je. Z toho lze vyčíst, jak dlouho potrvají její plodná léta a kdy už se stane neplodnou. U každé ženy je to velmi individuální. Zatímco u některých jsou vajíčka sporadická už po třicítce, jiné mohou být velmi plodné i ve čtyřiceti letech, byť vzato čistým statistickým průměrem šance spolu s věkem klesá.
Čtěte také: Kdy je žena nejplodnější? O úspěchu často rozhodují hodiny
Nástroj spolehlivé predikce
Kromě toho, že v současnosti může jít o velmi účinného pomocníka v plánování těhotenství, je znalost hladiny AMH důležitá zejména pro páry, které podstupují umělé oplodnění (IVF), respektive jejich ošetřující lékaře. Díky tomuto hormonu je možné velmi spolehlivě predikovat, jak dobře vaječníky zareagují na hormonální stimulaci a tuto stimulaci potom případně upravit. Hladina AMH může například pomoci určit, proč se umělé oplodnění nedaří (úspěšnost je stále jen přibližně čtvrtinová).
V budoucnu budou moc ženy odeslat vzorek svých vlasů, ze kterých bude test provede namísto krve. Provedená studie provedená společností MedAnswers přinesla jednoznačné výsledky. Ze skupiny 152 žen ve věku od 18 do 65 let souhlasily hladiny AMH zjištěné z vlasů s těmi z krve a také s nálezy na ultrazvuku. Navíc se zjistilo, že hormony z vlasů lépe zohledňovaly věk ženy a byly proto přesnější.
“Vlasy jsou médiem, které dokáže akumulovat biologické markery po řadu týdnů, zatímco hormonální úrovně v krvi mohou výrazně fluktuovat na základě vnějších stimulů,” uvedl spoluautor studie Sarthak Sawarkar.
Foto: Freepik