Hřebíček se v kuchyni těší velké oblibě díky své výrazné nasládlé chuti. Jeho využití je opravdu pestré. Skvěle dochutí maso, omáčky, moučníky a svařené víno. Málokdo ovšem zná jeho léčivé účinky. Nyní máte šanci dozvědět se o nich víc.
Hřebíčky jsou neotevřené pupeny růžových květů stálezeleného stromu hřebíčkovce kořenného nebo vonného, který roste v Indonesii. Jako lék na různá onemocnění se v lidovém léčitelství e světě využívá už tisíce let. Z vědeckého pohledu obsahuje zdraví prospěšné látky jako vitamín C, vlákninu, mangan, eugenol, antioxidanty a vitamín K. A jak jednoduše získáte jeho léčivou sílu? Stačí denně rozžvýkat dva hřebíčky.
Hřebíček posiluje imunitu a prodlouží váš život
Konzumace hřebíčku je jedním z nejlepších způsobů, jak můžete podpořit svou imunitu. Obsahuje totiž látky, které zvyšují množství bílých krvinek v krvi, které jsou potřebné k boji proti infekci.
Posiluje srdeční sval a dokáže udržet optimální hladinu cukru v krvi. To ocení hlavně diabetici. Eugenol v něm obsažený zpomaluje tvorbu krevních sraženin. Pokud ovšem berete léky na ředění krve, zařazení hřebíčku do vaší stravy nejprve konzultujte s vaším lékařem. Jejich kombinací by totiž mohlo dojít ke zdravotní komplikacím.
Hřebíček je také zdrojem polyfenolů, které snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi a také zlepšují činnost a pružnost arterií. Toto koření má zkrátka blahodárné účinky na celý oběhový systém.
Zlepšuje trávení a ulevuje od bolestí zubů
Hřebíček je plný vlákniny, která napomáhá zdravému trávení a dokáže předcházet zácpě.
Toto koření může také pomoci při problémech se zažíváním, protože zvyšuje sekreci trávících enzymů. Pokud se s nimi potýkáte, zkuste hřebíček upražit s medem nebo z něho získat prášek, který je možné přidávat do jakéhokoli jídla.
Hřebíček má také analgetické vlastnosti a může vám pomoci při náhlé bolesti zubů. Hřebíček přiložený na bolavý zub skvěle poslouží jako první pomoc než se dostanete k zubaři. Není pro vás návštěva zubaře lákavá představa? Toto koření můžete využívat i preventivně. Olej z hřebíčku, čajovníku a bazalky má totiž prokazatelný vliv na zdraví dásní a také snižuje množství bakterií a plaku v ústní dutině.
Užívejte ho pravidelně
Ideální je žvýkat každé ráno dva hřebíčky potom, co si vyčistíte zuby. Jsou poměrně tvrdé a je potřeba je pořádně rozkousat. Pokud se na to z nějakého důvodu necítíte, můžete ho rozdrtit na prášek, chvíli poválet v ústech a zapít vodou.
Hřebíček se díky svým protizánětlivým a analgetickým vlastnostem hodí i k zevnímu použití. Následující tip oceníte zejména při bolestech hlavy. Nechte hřebíček nasáknout kokosovým olejem a vzniklou směsí jemně masírujte spánkovou oblast hlavy. Po několika minutách byste měli cítit znatelnou úlevu.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, indiatvnews, medicinenet